Хармонична и щастлива семейна двойка. Жената обаче е случайно убита от терористи. А мъжът започва да отмъщава, преследвайки убийците ѝ. Позната ли ви е историята?
Това накратко е сюжетът на новия филм „Аматьорът“. В него Рами Малек се превъплъщава в Чарли Хелър – компютърен специалист, работещ в отдел „Декриптиране и анализ“ към ЦРУ. Той е тих човек, който води спокоен живот в провинциалната си къща заедно със съпругата си (в ролята е Рейчъл Броснахан).
Снимка: 20th Century Studios
Още с първите сцени, показващи детайли от ежедневието им, се акцентира върху прецизността и педантичността на Чарли.
След като съпругата му заминава на бизнес пътуване в Лондон обаче става случаен заложник на терористи и бива убита. Тогава Чарли първоначално
настоява пред ЦРУ виновниците за смъртта на съпругата му да бъдат наказани,
но в последствие взима нещата в свои ръце. Със секретна уличаваща информация, която е открил, Чарли изнудва шефовете си да го изпратят на обучение, за да може да отмъсти лично на убийците.
Снимка: 20th Century Studios
Негов ментор в обучението става героят на Лорънс Фишбърн, който първи му казва това, в което ще се убеди и самият Чарли – той не е убиец. Всеки обаче си има „дарби“ – неговата е гениалният му ум. С IQ 170, Чарли започва да преследва един по един хората, замесени в убийството на съпругата му, залага капани, прави бомби, измисля планове. Най-накрая, макар да изглежда в безизходна ситуация, той „надхитрява системата“.
Критици сравняват филма с поредиците за Борн, Джеймс Бонд или „Мисията невъзможна“. Със сигурност
сценарият не е нещо, което впечатлява
и не сме виждали в киното досега. Той е дело на Кен Нолан и Гари Спинели, вдъхновен от едноименния роман на Робърт Лител от 1981 г. Режисьор на продукцията е Джеймс Хоус.
Снимка: 20th Century Studios
В основен двигател в историята се превръща гневът и желанието за отмъщение на главния герой. Само че по мое мнение това, което той преживява вътрешно не беше достатъчно силно показано и на екран. Развитието на героя не беше предадено явно и плавно. Трансформацията му беше някак драстична и рязка. Дали беше заради актьорската игра, режисьорската работа или сценария…
Иначе Рами Малек се справя добре със задачата да бъде аматьор.
Все пак обучението му за агент е толкова кратко, че все едно е на шега. Това го принуждава да се справя както може – например да си пусне tutorial (видео урок, най-често в YouTube) как се разбива ключалка на врата, докато се опитва да нахлуе в заключен апартамент. Нелепостта на тази сцена предизвика смях сред зрителите в залата. Но още по-интересното беше, че всъщност му се получи.
Снимка: 20th Century Studios
Това е само една от сцените във филма, която изисква пълното доверие на зрителите или така наречения „suspension of disbelief“. Това е отказът от критично мислене и логика при разбирането на художествено произведение, което е нереално или невъзможно в реалността, с цел да се повярва в него, за да се насладим на разказа. Или „нереалният“ филтър, през който възприемаме изкуството.
Този похват се използва често във фикцията, но за филм, като този, който е изцяло реалистичен, подобни моменти могат да провалят цялостното преживяване на зрителя, който очаква да види реалистичен сюжет.
След сцената с ключалката си зададох въпроса
дали този филм няма да е по-добър, ако беше комедия
и главния герой не беше абсурдно-комедиен като героя на Мистър Бийн например?
Снимка: 20th Century Studios
Но всъщност „Аматьорът“ засяга сериозни теми като невъзможността на човек да се справи с болката и страданието си. Дали отмъщението ще го накара да се чувства по-добре, го питат във филма. Явно независимо от отговора Чарли стига до момент, от който няма връщане. Преследва и бива преследван.
По повод този и подобни сюжети за робин-худовци, които обират банки, но за „народа“ или извършват престъпления, но имат достатъчно добър мотив за това, се замислих – едно престъпление не бива да се омаловажава заради причините, поради които е извършено. Това, че съпругата на Чарли е невинна и несправедливо убита не оправдава неговите убийства.
Като почти всеки шпионски филм и в този имаше обичайните клишета като това, че главният от престъпниците е в Русия. Все пак трябва да призная, че в сюжетната линия имаше два момента, които успяха да ме заблудят и изненадат.
Имаше и красиви кадри
и дори в начина, по който беше осветен Рами Малек в повечето от тях сякаш имаше символика.
Снимка: 20th Century Studios
В „Аматьорът“ няма да видите нещо невиждано досега, но със сигурност ще станете свидетели на история, в която има динамика, в която ще се насладите на изобретателността на един гениален ум и, която може да ви замисли, ако се вгледате по-дълбоко.