19 Jan 2025

Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи

  • 104
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Steve Jennings
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Getty images
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: vintag.es
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Getty images
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Universal Pictures
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Getty images
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи Снимка: Bauer-Griffin/Getty Images
Шрифт:
Принтирай

На 24 ноември 1991 г. светът загуби една от най-ярките си звезди. Фреди Меркюри, фронтменът на Queen, оставя незаличим отпечатък в музикалния свят - дори десетилетия по-късно неговото присъствие продължава да отеква в съзнанието на всички фенове. От скромното начало в Занзибар до издигането като глобална икона, животът на Фреди разказва една история за постоянство, блясък и неуморна до лудост креативност.

Снимка: Steve Jennings
Ранни години: От Занзибар до Лондон

Роден е Фарук Булсара на 5 септември 1946 г. в Стоун Таун, Занзибар (днес част от Танзания). Ранният живот на Фреди е белязан от персийското му наследство и образованието му в пансион в Индия. Неговата страст към музиката се разпалва в училище "Сейнт Питърс", където се научава да свири на пиано.

Там той създава и първата си група - The Hectics.
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 

Публикация, споделена от Freddie Mercury (@freddiemercuryclub)

Въпреки че бандата никога не записва музика и не постига слава извън училището, тя е от решаващо значение за формирането на увереността на Фреди. Той по-късно си спомня с умиление за тези години, признавайки, че този опит е запалил страстта му към музиката и сцената. Приятели и колеги от групата от онази епоха често говорят за ранния му талант в поредица от биографични филми като "Queen: Дните на нашия живот и Историята на Фреди Меркюри" от 1996. Те отбелязват, че още тогава неговият път към величието е изглеждал сигурен.

Снимка: Getty images

През 1964 г. политически размирици принуждават семейството му да се премести в Англия и да се установи във Фелтъм, Мидълсекс. Фреди се записва в Художествения колеж в Ийлинг. Там изучава графичен дизайн – талант, който по-късно ще използва, за да създаде емблематичното лого на Queen. През това време той се потапя в процъфтяващата лондонска музикална сцена, попивайки влияния, които ще оформят неговата пищна сценична персона.

Раждането на Queen

През 1970 г. Меркюри се обединява с китариста Брайън Мей, барабаниста Роджър Тейлър и по-късно с басиста Джон Дийкън, за да създадат феноменалната група, която познаваме днес. Дебютният им албум от 1973 г. демонстрира уникалната им смесица от рок, опера и артистизъм. Въпреки това, чак

четвъртият им албум - "A Night at the Opera (1975)", ги изстрелва към световна слава,

благодарение на революционния сингъл "Bohemian Rhapsody". Тази шестминутна епична песен, която пренебрегва конвенционалните радиоформати, се превръща в химн и демонстрира гениалността на Фреди като автор и изпълнител.

За биографичната книга книгата "Животът, със собствените му думи" той споделя:

"Беше просто едно от онези решения, които ми хрумнаха изведнъж. Мислех за цялото нещо, за това как ще се получи в музикално отношение, за всичко. И просто си помислих, че това е интересна идея. Така че реших да опитам. Той добавя "Бохемска рапсодия" е отражение на мен, на моята личност, на моите емоции и на начина, по който виждам живота.

Това е фантазия, драма и трагедия, събрани в едно".

"Това е смесица от опера, балада и хард рок. Нямаше граници. Наистина е нелепо музикално произведение. Няма никаква рима или причина за него. Но аз си помислих: "Ако ще правим запис, нека направим нещо, което хората ще запомнят", казва той пред биографа Хари Дохърти.

Феноменът Фреди Меркюри и любовта
Снимка: Getty images

Присъствието на Фреди на сцената е ненадминато. Неговите екстравагантни костюми, мощен глас и динамична енергия пленяват публиката по целия свят. Той може да "командва" стадион с 100 000 души, подтиквайки всеки един да се чувства част от спектакъла. Хитове като "We Will Rock You" и "Don’t Stop Me Now" се превръщат не просто в песни, а в химни на силата и успеха.

Но зад блясъка Фреди се бори с лични предизвикателства. Живеейки в консервативна епоха, той дълго време пази сексуалността си в тайна. Връзките му както романтични, така и платонични, дълбоко влияят на творчеството му. Отношенията му с Мери Остин, която нарича "своя законна съпруга", са източник на трайна подкрепа. Песни като "Love of My Life" и "Somebody to Love" отразяват дълбочината на тяхната различна, но изпълнена с дълбочина връзка.

Снимка: vintag.es Завещанието на Фреди разкрива  уважението му към Мери. Той ѝ оставя по-голямата част от имота си, включително дома, който са купили заедно. Тя наследява включително любимата му градина и къща в Кенсингтън. Този жест подчертава как любовта му към остава непоклатима до смъртта му, пиша в книгата "Queen: Окончателната илюстрирана история на кралете на рока" от  Фил Сътклиф.

Мери Остин също винаги е говорила с обич за Фреди и през годините. Тя описва връзката им като нещо, което надхвърля романтичната и сексуалната страна - дълбочина и духовност. В едно интервю за книгата "Животът със собствените му думи" тя казва:

"Винаги сме казвали, че имахме любов, която беше толкова специална, толкова рядка. Това беше нещо уникално в живота. Дори след всичките тези години, все още го считам за моята душевна половинка".

Снимка: Bauer-Griffin/Getty Images
Триумфи и изпитания

Светкавичният възход на Queen е съпътстван от много творчески рискове. Албуми като "News of the World (1977)"и"The Game (1980)" показват тяхната гъвкавост. Въпреки това - в началото на 80-те години групата е критикувана за навлизането си в диско жанра с песни като "Another One Bites the Dust" и за противоречивото си участие в Южна Африка по време на апартейда, обобщава Rolling Stone. Техният определящ момент идва през 1985 г. на Live Aid. Проведен на стадион Уембли, този глобален благотворителен концерт е това, което мнозина смятат за

най-великото живо изпълнение в историята на рока.

Връзката на Фреди с публиката по време на "Radio Ga Ga" и "We Are the Champions" е електрическа и затвърждава статута му на един от най-великите фронтмени на всички времена.

Последното действие

През 1987 г. Меркюри е диагностициран с ХИВ – факт, който пази в тайна, докато продължава да работи. Последните албуми на групата, включително "The Miracle (1989)" и "Innuendo (1991)", загатват за борбите му, но празнуват живота. "The Show Must Go On", записана, докато здравето му се влошава, е трогателно свидетелство за неговата сила на духа. Фреди влага всичко в музиката си, уверявайки се, че гласът му ще го надживее.

На 23 ноември 1991 г. той публично обявява диагнозата си. Само ден по-късно той напуска този свят, оставяйки света в шок и траур. Смъртта му обаче бележи не край, а преход. Музиката на Queen отново става изключително популярна, а феновете - стари и нови, преоткриват магията на Фреди Меркюри  с всеки изминал ден.

Наследство, което ще живее вечно
Снимка: Universal Pictures

Влиянието на Фреди надхвърля музиката. Той разчупва границите, предизвиквайки нормите за сексуалност, мода и сценично изпълнение. Наследството му живее чрез музиката на Queen, трибют концерти като този през 1992 г., както и чрез продължаващото въздействие на фондацията Mercury Phoenix Trust, която се бори срещу ХИВ/СПИН в глобален мащаб.

През 2018 г. биографичният филм Bohemian Rhapsody запозна едно ново поколение с историята на Фреди. Успехът на филма подчертава трайната му привлекателност, улавяйки както неговата уязвимост, така и сила. Награденото с "Оскар" изпълнение на Рами Малек напомня, че Фредине е бил просто рок звезда, а артист, за когото

"Шоуто трябва да продължи"

Дори в последните си дни той силно вярва в силата на изкуството. "The Show Must Go On" не е просто песен – това е философия, която определя живота му. Въпреки личните битки, той никога не спира да твори. Неговата история е напомняне, че веднъж споделено, изкуството става безсмъртно. Истинските легенди никога не ни напускат – те просто слизат от сцената.

Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи
Предишна Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи
Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи
Следваща Фреди Меркюри - музикалният бохем, за когото шоуто винаги трябва да продължи