Търсене
Close this search box.

Франсоаз Харди – френската икона, покорила света на музиката и киното

Снимка: Serge Benhamou /Gamma-Rapho/Getty Images

Франсоаз Харди – френската икона, покорила света на музиката и киното

Снимка: Serge Benhamou /Gamma-Rapho/Getty Images
Сподели

Франсоаз Харди – френскатa певица, актриса и модел, чиято красота и често меланхолична музика завладя целия свят през 60-те години на миналия век, почина на 80-годишна възраст.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Thomas Dutronc (@thomas.dutronc)

Синът ѝ Томас Дютронк, също музикант, съобщи за смъртта в профила си в Instagram. Той публикува бебешка снимка с майка си и написа: „Maman est partie.“ Или: „Мама си отиде“. През последните две десетилетия Харди се бореше с рак.  През 2015 г. тя е поставена в изкуствена кома в продължение на седмици след падане.

През 2023 г. списание Rolling Stone поставя

Харди под № 162 в класация на най-великите певци

на всички времена. Тя е единствената френска изпълнителка в списъка, изтъква Variety.

Снимка: Dalmas/Sipa/Shutterstock

Ранен живот

Харди е родена по време на въздушно нападение в окупирания от нацистите Париж през 1944 г. и е отгледана в града, предимно от майка си. На 16-годишна възраст

получава първата си китара като подарък и започва да пише песни,

да ги изпълнява на живо и да се явява на прослушвания пред звукозаписни компании. През 1961 г. тя подписва договор с Disques Vogue.

Снимка: The Guardian

Музикален път

Подобно на много момичета по онова време, Харди израства, слушайки Елвис Пресли, Клиф Ричард и други американски и британски звезди по радио Люксембург. Тя подписва първия си договор за запис едва на 17 години.

Вдъхновен от стила на френския шансон, както и от нововъзникващите по-крайни стилове на попа и рокендрола,

Харди става ключова част от стила yé-yé,

който доминира във френската музика в средата на века. Той е наречен така заради склонността на англоезичните групи от онова време да пеят „yeah“. Харди е една от създателките му. Своята песен „La Fille Avec Toi” тя започва именно с английските думи: „Oh, oh, yeah, yeah“.

Пробивът ѝ като музикант идва през 1962 г. със семплата, прочувствена песен Tous les garçons et les filles”. В нея тя пее за всички момчета и момичета, които вървят ръка за ръка, докато „аз вървя сама по улиците, а сърцето ме боли“. Песента става  хит във Франция и дори пробива в британските класации. Най-известната ѝ англоезична песен е създадена през 1968 г. – „It Hurts to Say Goodbye“. Тя става номер 1 във Великобритания, както и в родната ѝ Франция.

Тя пее на френски, английски, италиански и немски език и привлича почитатели от редиците на най-големите световни звезди.

Боб Дилън е сред най-големите ѝ фенове. Когато пристигнал в Париж, за да изнесе първия си концерт там, спомня си Харди, той отказал да се върне на сцената, ако тя не се съгласи да се срещне с него.

През 2018 г., след като претърпява поредната серия от здравословни проблеми, Харди прави това, което се оказва нейното последно „завръщане”. Тя публикува

автобиографията „Отчаянието на маймуните и други дреболии

и издава нов албум, „Personne d’Autre“ – нейният 28-и.

Снимка: designyoutrust.com

Актьорска кариера

Не по-малко впечатляваща е и актьорската ѝ кариера. Публиката може би я помни най-добре от филма на Джон ФранкенхаймерGrand Prix“ от 1966 г. Участията ѝ на екрана продължават 13 години. Тя се снима в продукции като „Замъкът в Швеция“ (1963 г.),  „Ако трябва да се повтори“ (1976 г.) на Клод Льолуш. Сред другите ѝ актьорски роли са „Куршум в сърцето“ и епизодична роля в „Какво ново, котенце?“.

„Бях много наивна и добре възпитана млада жена“, казва Харди пред New York Times през 2018 г., описвайки филмовата си кариера, за която не се е чувствала подходяща.

„Не виждах как бих могла да откажа предложенията на известни режисьори. Аз обаче далеч

предпочитах музиката пред киното.

Музиката и шансонът ти позволяват да навлезеш дълбоко в себе си и в това, което чувстваш. Киното е свързано с това да играеш роля, да изиграеш персонаж, който може да е на километри от това, което си“.

Снимка: Alamy

Модна икона

Стилът ѝ завладява модните дизайнери и тя става модел на Ив Сен Лоран и Пако Рабан, който създава за нея златен минижуп, пише BBC.

Фронтменът на Rolling Stone Мик Джагър я нарича „идеалната жена“, а колегата му певец и автор на песни Боб Дилън пише няколко любовни писма до нея. Той се обръща към нея в стихотворение на гърба на албума си “Another Side of Bob Dylan” от 1964 г.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас