Търсене
Close this search box.

Стефан Данаилов – неуморното момче на българското кино, което ще обичаме вечно

Снимка: Народен театър „Иван Вазов“

Стефан Данаилов – неуморното момче на българското кино, което ще обичаме вечно

Снимка: Народен театър „Иван Вазов“
Сподели

Днес, 27 ноември, отбелязваме пет години, откакто загубихме големия, трудно побиращ се в няколко думи — Стефан Данаилов. След като е бил събуден от изкуствена кома вследствие на полиорганна недостатъчност, той умира във Военномедицинската академия в София след полунощ.

Човек, който остави трайна следа в сърцата ни със своя изключителен талант, човечност и харизма. Със стотици роли в киното, театъра и телевизията, с десетки незабравими образи, той беше обичан от поколения. Стефан Данаилов не беше само велик актьор, но и изключителен преподавател по актьорско майсторство, както и отдаден политик с принос към културата на България. Всички го познават като Ламбо, Мастъра, бате Серго, майор Деянов и българския Ален Делон. Каквото и име да му дадем, няма да сгрешим, защото той беше всичко това и много повече.

Талант и упоритост 

„Киното ме направи популярен и стана може би най-хубавата част от живота ми. Показа ме на публиката още преди да реша, че ще ставам артист,“ казва той в книгата „Романът на моя живот. Стефан Данаилов“, написана от Георги Тошев.

Съдбата му сякаш е предопределена — да бъде на сцена, да вдъхновява, да получава и да раздава любов. Роден в с. Райково, днес квартал на Смолян, още като дете той прави първите си стъпки в света на изкуството, участвайки в игралния филм „Следите остават“ (1956).

Красимир Медарев и Стефан Данаилов в игралния филм „Следите остават“ (1956) Снимка: BNF

Когато е в казармата, Стефан има намерение да кандидатства история, но един съвет променя живота му завинаги. Иван Кондов, съпруг на сестра му Росица Данаилова, го насърчава да се запише във ВИТИЗ „Кр. Сарафов“.

През 1963 г. той кандидатства и е приет в класа на проф. Стефан Сърчаджиев. След загубата на своя учител, обучението му продължава под ръководството на две други велики имена — Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов.

Малко след завършването си, младият Данаилов е разпределен в Пловдивския театър „Н. О. Масалитинов“, когато започва и все по-често да се появава пред камерата. Първите му роли са във филмите „Инспекторът и нощта“(1963), „Понеделник сутрин“(1966), и „С дъх на бадеми“(1967), където партнира с незабравимите Пепа Николова и Невена Коканова. Той бързо е забелязан и получава предложението да изиграе ролята на майор Деянов в телевизионния сериал „На всеки километър“ (1969). Това преобразяване го прави разпознаваем в цяла България и така младият актьор

бързо решава да напусне театъра, отдавайки се изцяло на киното.
Стефан Данаилов и Доротея Тончева в филма „Черните ангели“ Снимка: BNF

Година след година следват множество отличия от национални театрални и филмови фестивали, и той се утвърждава като много гъвкав актьор. Сред тях е награда за най-добра мъжка роля в „Князът“ и „Черните ангели“ на Фестивала на българските филми във Варна през 1969 г. Неговият талант е забелязан и признат не само в България, но и извън нея.

През 1976 г. той е определен за най-популяреният актьор в Чехословакия,

а по-късно става любимец на италианската публика, участвайки в сериала „Октопод“ (1984). Един от най-силните му екранни образи, според кино критиците, е ролята на Костадин Джупунов във филма на Никола Корабов „Иван Кондарев“. Инструкторът от „Дами канят“ и майстор-измамник в филма „Топло“ завинаги ще останат сред най-обичаните му превъплъщения. Тях и още други емблематични роли ще можете да гледате на стрийминг платформата 7Arts.

Патрисия Миярде и Стефан Данаилов в италианска телевизионна сага „Октопод“ Снимка: БНТ

Последните години от живота си Стефан Данаилов признава, че е имал много моменти, когато се е чувствал все едно ходи на работа „като на заколение“ — страх, че ще се откаже, но с подкрепата на лекари и приятели той е съумял да се съхрани и да остане на сцената до края.

Паралелно с политическата и актьорската си кариера, през 1988 г. Данаилов поема класовете по актьорско майсторство за драматичен театър на професор Гриша Островски във ВИТИЗ, където става доцент през 1996 г. и професор през 1999 г. до смъртта си през 2019 г. Неговите ученици той възприемал като свои деца – „Животът ми са те. Моят дом е техният дом.“ Неговата възпитаничка, актрисата Ана Пападопулу, сподели пред Арт портал:

„Мастърът ни учеше да бъдем преди всичко добри хора“.
Последният клас на Мастъра Снимка: natfiz.bg

София Бобчева също добавя в интервю: „Най-важният урок, който научих от него, е, че човек никога не трябва да се взема прекалено насериозно и да остане себе си. Той беше точно такъв“. Тази негова откровеност може би е ключът към неговия успех. „Тя те грабва за секунди“, описват и други от неговите ученици, които допълват, че срещата с него е „едно от най-големите събития в живота им“.

Живот-любов на кино 

„Много ме корят, че не съм отказвал роли, но като се обърна назад, това е, което ми остава…“ – споделя Стефан Данаилов пред медиите. Живота си той прекарва зад камерата и на театралната сцена, където среща много красиви и талантливи жени. Любовта, родена през дублите, често продължава и зад кулисите, и така се превръща в истинска история.

Снимка: ОДТ „Апостол Карамитев“ – Димитровград

В книгата си „Игра на живот“ той споделя, че една от най-пламенните му връзки, родена на сцената, е с актрисата Аня Пенчева. Последното си представление „Актрисата“ той играе именно с нея на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Години преди да я срещне, той има син от актрисата Ирен КривошиеваВладимир Данаилов. Въпреки многото си авантюри, той цял живот, до смъртта си, се прибира при съпругата си Мария Димитрова Данаилова.

„Мъжът е лабилно същество. Ранимо, уязвимо. Той е по-слабият. Да, в него е семката, но родът, плодът е там, на друго място. Затова жената е по-силната. Тя е тази, която решава. Една жена може да даде много на един мъж, може и да го срине. И не само в поезията, това е реалността“, казва той за жените в живота си в книгата си.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас