Търсене
Close this search box.

Теодор Ушев – безстрашният воин на анимацията

Снимка: Adin Boukin/ "Le Devoir"

Теодор Ушев – безстрашният воин на анимацията

Снимка: Adin Boukin/ "Le Devoir"
Сподели

Теодор Ушев е от артистите, които не могат да бъдат поставени в рамка. Той не се страхува да каже и покаже какво мисли за света около себе си. Тази смелост понякога го прави неудобен и му носи клеймото родоотстъпник – титла, която отрича напълно, засвидетелствайки признателността си към талантите на България многократно. Да бъдеш безстрашен в сферата на изкуството всъщност е признак на неизмерим талант – умение, което Ушев споделя с целия свят, въпреки че предпочита самотата.

Той е роден на 4 февруари 1968 година в Кюстендил в семейството на художника Асен Ушев и журналистката Валя Ушева. По-късно завършва специалност Плакат в Художествената академия в София. Към днешна дата живее в Канада, която определя като свой втори дом.

Отвъд океана работи пряко с Националния филмов борд на Канада (НФБ) по създаването на различни по мащаб продукции. Той обаче се изявява не само като графичен дизайнер, аниматор и режисьор, но и като преподавател. Лектор е в повече от 20 университета в цял свят. Сред тях са такива в Япония, Франция, Испания, Германия, Португалия, Лондон и Будапеща. Разбира се, той не пропуска да се върне и България, за да разкаже повече за работата си на младите таланти у нас. Наскоро той се срещна със студенти от НАТФИЗ.

Снимка: Лина Главинова
Творчество

Филмите на Ушев печелят повече от 230 награди и признания и са показвани в много ретроспективи, включително на фестивала за късометражни филми в Клермон-Феран, Франция.

Отличията започват да се трупат още в началото на века. Сред отличените са анимационните му късометражни филми „Тауър Бауър“ (2005), детският „Царица“ (2006) и „Човекът, който чакаше“ (2006).

2013 г. бележи поредния успях на Ушев. Тогава филмът Gloria Victoria е обявен за най-добра анимация на годината от 15 водещи критици и фестивални директори. Година по-късно той попада и сред десетте заглавия в късия списък за наградата „Оскар”. Той обаче така и не получи номинация.

Творчеството на аниматора става толкова популярно, че през 2014 г. Канадският филмов институт му посвещава книга. Тя е озаглавена Dark Mirror: The Films of Theodore Ushev.

Повратна за кариерата му се оказва 2017 г. Филмът му „Сляпата Вайша“, който е създаден по едноименния разказ на Георги Господинов, е номиниран за „Оскар“ в категорията за късометражна анимация. В свои интервюта режисьорът разказва, че е научил новината, докато си е лежал в леглото, тъй като отказал да гледа номинациите с останалата част от екипа. Той изтъква още, че емоцията, която е изпитал, е била твърде силна, за да бъде описана с думи.

„Сляпата Вайша”

Историята разказва за момиче, което с лявото си око вижда миналото, а с дясното – бъдещето. Така то се оказва неспособно да живее в настоящето. Българската версия на анимацията е озвучена от Теодора Духовникова. Музиката пък е дело на Никола Груев-Котарашки.

Филмът влиза в надпреварата за статуетката с още 4 късометражни продукции. За съжаление, не получава наградата. Тя отива при Pipеr на Pixar.

„Физика на тъгата”

„Физика на тъгата е друг проект, за който Теодор Ушев се доверява на творбите на Георги Господинов.  Анимационният филм не е буквално пресъздаване на известния роман, а по-скоро представя визията на режисьора за детството и илюзиите по време на социализма.

Гласът, който завладява мигновено, е на Доналд Съдърланд. Кинолегендата участва във филма безплатно, вдъхновен от сина си – Росиф. Анимацията получава специалната награда на журито на кинофестивала в Торонто в състезание с игрални филми.

Тя е и първият в света анимационен филм, създаден с древната египетска техника енкаустика, съобщи БТВ. 15 000 кадъра са рисувани на ръка с восък и огън.

През 2020 г. „Физика на тъгата“ грабва и най-голямата награда в света на анимацията – „Кристал“, на Фестивала на анимационното кино в Анси, Франция. Той получава повече от 130 награди по света и попада в късия списък за наградите „Оскар“.

 „φ 1.618“

Филмът  разказва за нова нация от вечни, биологически съвършени хора – био-титаните, които се готвят да напуснат Земята завинаги, подготвяйки за мисията кораба Пумпал. В тази утопична реалност, главните герои Гаргара и Криптон ще се опитат да обърнат историята. Двамата ще преминат през различни приключения в постоянна надпревара с времето. На фокус ще бъде вечната битка между любовта и злото, човешкото и безскрупулността.

Самият Ушев пояснява, че филмът му е насочен към младежите.

„Надявам се те да са смели и да повярват, че можем да променим този свят – дори и с налудничави решения. Искам да провокирам размисъл и анализиране”, разказва той по време на свое интервю в НБУ.

Изложби
Снимка: Facebook

Една от най-забележителните изложби, белязали кариерата на Ушев, несъмнено е тази в Замъка в Анси (Франция). През 2023 г. в 18 огромни зали бяха показани над 250 експоната. Сред тях бяха изследователски рисунки, скици на сценарии, тетрадки, фази на анимация, предмети от личния му архив. Освен на тях – посетителите успяха да се насладят на прожекции на филмите на режисьора.

Последвайте ни в:

Актуално

Лондонски критици обявиха „Бруталистът“ за най-добър филм
Филмовият фестивал за документално кино „Master of Art“ става на 10 години
Лувърът отваря врати за първата изложба на висша мода
Идеи за удобни и функционални бюра
Лейди Гага и Бруно Марс подготвят специален перформанс за наградите „Грами“
Звезда от „Междузвездни войни“ пристига у нас за Aniventure Comic Con

Избрано за вас