Преди около 2000 години в пустиня в южната част на Перу древните народи на Наска и Паракас създават масивни дизайни в чакъл и камък, изобразяващи животни, човекоподобни фигури и растения в геоглифи с дължина до 90 метра. Днес анализът с изкуствен интелект (AI) на въздушни снимки помогна за идентифицирането на 303 нови геоглифа само за 6 месеца. Така позволи на изследователите да разберат повече за това защо древните южноамериканци са ги направили.
През 20-ти век изследователите са прекарали почти 100 години, за да открият 430 геоглифа. Учените класифицираха рисунките на по-големи глифове от линейни типове, създадени чрез премахване на камъни и чакъл. Така успяват да разкрият по-светла земя отдолу и по-малки глифове от релефен тип. Те са нарисувани с повърхностни камъни, оцветени както в бяло, така и в черно.
Големите глифове от линейни типове са по-лесни за забелязване с помощта на снимки, заснети от небето. Тези от релефен тип обаче със среден размер – само около 9 метра, и се виждат по-трудно поради ерозия и по-фин контраст с пустинния терен.
За да намерят повече глифове, изследователи, ръководени от археолога Масато Сакай от университета Ямагата, обучиха
програма с изкуствен интелект за идентифициране на глифове от релефен тип
в изображения с висока разделителна способност, направени с дрон.
Около 80% изобразяват хуманоидни фигури, обезглавени тела и опитомени животни, особено лами. Повечето рисунки от релефен тип са открити на разстояние от пешеходни пътеки.
За разлика от това – около 60% от глифите от линейни типове изобразяват диви животни, като птици, маймуни и котки. Екипът предполага, че те са били свързани с церемониални пътеки и поклоннически маршрути.