Малко след като Чарлз Дарвин публикува своя труд „Произход на видовете“ през 1859 г., той започва да чете малко известен 100-годишен труд на френски аристократ. Неговото име било Жорж-Луи Леклерк, граф дьо Бюфон, пише „Гардиън“.
Съдържанието му било доста изненадващо. „Цели страници от книгата му са
смехотворно подобни на моите“, пише Дарвин
на свой приятел. „Удивително е колко искрен е човек, когато вижда своето мнение в думите на друг човек“.
В по-късните издания на „Произход на видовете“ Дарвин признава графа, за един от „малцината“ хора, които са разбрали, че видовете се променят и еволюират. Това се случва още преди да го осъзнае самият Дарвин.
Нова книга ще се опита да хвърли светлина върху изключителните постижения и революционните идеи на френския естествоизпитател, които датират от 40-те години на XIX век. „Бюфон е един от първите хора, които постулират промяната на видовете с течение на времето“, казва Джейсън Робъртс, автор на новата книга „Всяко живо същество“.
„Той не го нарича еволюция. Тази дума е измислена по-късно. Все пак обаче е един от първите хора, които говорят за това и предполагат, че има някаква система“.
В Histoire Naturelle, 36-томна книга, върху която Бюфон работи в продължение на 50 години, той излага и идеята, че
животните изчезват по време.
В същото време повечето естествоизпитатели вярват, че „Бог никога не би допуснал някой вид да изчезне или да се появи с течение на времето“, според Робъртс.
По същия начин наблюденията на Бюфон за възпроизводството
изпреварват откриването на ДНК:
„Той предполага, че трябва да има някакъв вътрешен механизъм за оформяне. Животът съществува на органично клетъчно ниво и че трябва да има някаква рецепта или „вътрешна форма“, която възпроизводството следва, за да сглоби градивните елементи на клетките в определен вид организъм“.
След като наследява богатство от далечен роднина, равняващо се на около 28 млн. паунда, Бюфон използва част от него, за да превърне 100-акровия парк, който притежава в Бургундия, в „екологична лаборатория“, където „оставя нещата да се развихрят и след това наблюдава какво се случва“.
„Всъщност той е определен като
първи еколог в света,
защото е първият човек, който наистина изучава даден вид в неговата собствена среда. Бюфон е наблюдавал всичко, което се е случвало в неговия парк.
„Той е първият учен, който изучава живота в неговия контекст и прави живи контекстуални наблюдения“, казва Робъртс. „Плащаше огромни суми пари за екземпляри от живи животни, за да може да ги види и да взаимодейства с тях“.
Вместо еволюция
Бюфон използва термина „дегенерация“,
за да обозначи естествен процес „извън обичайния процес на възпроизводство“, който води до промяна на даден вид. По онова време терминът не е имал отрицателна конотация, пояснява БГНЕС.
Но графът така и не разбрал как всъщност се извършва тази промяна на вида. Дарвин и неговата теория за естествения подбор хвърлили светлина върху този процес.
Дори без това ключово прозрение Бюфон постулира, че
трябва да се появяват нови видове и да се променят
с течение на времето, докато някои видове трябва да са изчезнали.
„По онова време това е била много, много радикална идея и той е бил порицан за нея от Сорбоната. Трябвало да напише декларация, в която публично да се откаже от всичко, което е написал“, изтъква още Робъртс.
По-късно Бюфон е официално обвинен в ерес заради предположението, че Земята е по-стара от библейските записи.