Най-мъдрият човек живял някога – цар Давид, казва, че хората са направени „страшно и чудно“. Това не е случайно. Човешкият организъм е изключително сложен и макар напредналите технологии на съвремието ни, все още не можем да разгадаем много от загадките му. Тук ще ви представим някои от най-интересните мистерии в човешкото тяло, които все още будят любопитството на учените и предизвикват дебати.
10. Прозяване
Като се има предвид колко заразно е прозяването, човек би си помислил, че учените отдавна са разгадали тайната му. То може да се разпространи чрез гледане на видеоклипове и сред различни биологични видове, но загадката все още не е разгадана. Някои предполагат, че прозяването помага да се балансира температурата на мозъка. Друга теория предполага, че прозяването събужда организма, като стимулира сърдечния ритъм и мускулите на очите. Трета хипотеза твърди, че изтощението и скуката водят до повърхностно дишане. По този начин прозяването е интелигентен начин на тялото ни да замени въглеродния диоксид с кислород. Въпреки че науката не може да обясни напълно този процес, знаем, че той означава, че може би е време за дрямка.
9. Доминиращи ръце
Доминиращите ни ръце играят доста важна роля в живота ни – от използването на прибори за хранене до избирането на бюро в училище. Въпреки че по-голямата част от хората са десничари, около една десета от хората по света са левичари. Все още учените не са сигурни какво определя дали човек ще бъде левичар или десничар. Възможно е обаче околната среда да има нещо общо с това. С други думи, в света може да има повече естествени левичари, отколкото предполагаме. Те просто са били обучавани в обратното. Разбира се, има и редки амбидекстриални хора, които могат да работят еднакво добре и с двете си ръце – щастливци…
8. Апендикс
Дълго време се смяташе, че предназначението на апендикса е по-скоро досадно, отколкото необходимо, но това е доста озадачаващо. В края на краищата хората ежедневно си премахват апендикса, без да имат някакви сериозни трайни последици – освен един страхотен нов белег! Макар че биолозите не са сигурни защо имаме апендикс, в резултат на изследвания и хипотези се появиха няколко възможности. Някои учени смятат, че органът може да помага за обучението на имунната ни система още в утробата. Но може би най-обещаващата теория е, че в него се намират „добрите бактерии“, които ни помагат да храносмиламе правилно. Единственото, което знаем, е, че макар апендиксът да е малък, той е изпълнен с много тайни!
7. Пръстови отпечатъци
Нашите пръстови отпечатъци са една от най-уникалните ни характеристики. Дори еднояйчните близнаци и тризнаци нямат еднакъв модел от примки, вихри, хребети и линии! Благодарение на невероятните си единствени по рода си свойства тези отпечатъци играят решаваща роля в идентификацията и в практиката за разкриване на престъпления. Въпреки значението им за съдебната система – и за нашите телефони – никой не знае защо изобщо имаме пръстови отпечатъци. Някои учени смятат, че те влияят на интензивността, с която усещаме докосването. Други пък смятат, че те действат като защитен щит. Така или иначе, не може да се отрече, че те са полезни в много аспекти на съвременния живот.
6. Гърдите
Подобно на другите бозайници, хората използват гърдите си, за да хранят малките си. Въпреки това човешките гърди са различни, тъй като са склонни да остават подути. Учените не са съвсем сигурни защо хората постоянно имат по-големи гърди. Шепа еволюционни биолози смятат, че те може би играят роля за привличане на партньори. Друга хипотеза, популяризирана от журналистката Флорънс Уилямс, предполага, че по-големите гърди могат да улеснят лактацията и да добавят мазнини в кърмата. Въпреки странната мания на обществото по големия бюст, той все още крие много тайни!
5. Видове кръв
Кръвната група на човека е от решаващо значение в много различни ситуации, като например при някои медицински процедури. Освен това кръвната група може да бъде фактор за дългосрочни здравословни проблеми, като загуба на паметта и рак на стомаха. Учените смятат, че всяка кръвна група е уникално подготвена да се бори с различни заболявания, но никой не знае защо. Възможно е нашите предци да са развили различни антигени въз основа на инфекциите, които са били най-разпространени там, където са живели, а еволюцията да се е погрижила за останалото. Но това е само една хипотеза. Освен това някои хора смятат, че класификацията всъщност оказва влияние върху личността ни. Въпреки че феноменът на кръвните групи остава загадка, винаги е добре да знаете своята група.
4. Микробите
Знаете ли, че приблизително един до три процента от телесното ни тегло се състои от различни микроби? Средностатистическото човешко тяло всъщност е постоянен домакин на около 100 трилиона от тях! Знаем, че много от тези организми ни помагат в ежедневието, като се борят с инфекциите, лекуват наранявания и укрепват здравето на червата. Въпреки това има и доста такива, които съществуват без ясна причина. Надяваме се, че един ден ще разберем какво правят тези малки същества, но дотогава ще продължим да ги оставяме да живеят. В края на краищата нямаме голям избор…
3. Мистериозни гени
Като хора имаме около 20 000 гени, които ни правят такива, каквито сме. Въпреки факта, че те са буквалните градивни елементи на телата ни, ние не разбираме какво правят много от тях. Тези, за които знаем най-много, експресират голямо количество протеини, което ги прави по-прости за изследване. И все пак учените смятат, че много по-слабо проучени гени могат да бъдат свързани с определени заболявания. За съжаление, вероятно скоро няма да разберем каква е целта на всички тях, тъй като финансирането на изследванията често е сложно. Така че изглежда, че ще трябва да почакаме известно време за отговори.
2. Сън и сънища
Експертите твърдят, че трябва да спим средно по седем до девет часа всяка нощ. Въпреки че посвещаваме приблизително една трета от живота си на тази дейност, не сме напълно сигурни защо сънят е толкова важен. Учените са предложили няколко теории, вариращи от запазване на енергията през възстановяване до защита от нощни хищници. Разбира се, когато спим, често сънуваме. Някои изследователи смятат, че това е начин да подредим ежедневните си преживявания, но други смятат, че не е нищо особено. Може и да не знаем точното предназначение на съня и сънищата, но ще продължим да им се наслаждаваме – в по-голямата си част!
1. Съзнание
Човешкият мозък съдържа трилиони невронни връзки. И те не спират да ни изненадват и озадачават. Нашите умове могат да размишляват не само върху нашето съществуване, но и върху съществуването на звездите, природата и небето. Съзнанието ни позволява да създаваме… и да унищожаваме. Понякога ни кара да отделим двадесет минути, за да решим какво да ядем за вечеря! То дори пази малки копия на събитията от живота ни, наречени „спомени“. Има много неизвестни около тези ментални сувенири и как възприемаме съзнанието в по-широк смисъл. Въпреки че тези процеси може да са ключът към разбирането на нашето място във Вселената, не изглежда скоро да разгадаем случая.