“Спанак с картофи” – “рецепта” за хитово комедийно представление?

Снимка: Sofia Summer Fest Undergound

“Спанак с картофи” – “рецепта” за хитово комедийно представление?

Снимка: Sofia Summer Fest Undergound
Сподели

Често в интервютата си с артисти обичам да включвам въпроса – има ли конкретна “рецепта” за създаването на хит, било то песен или театрална постановка. Може би тя напомня на тази за “Спанак с картофи”? На пръв поглед два продукта, които не се свикнали да срещаме заедно, създават една изненадващо добра комбинация и в кухнята, и на сцената. 

Не, днес няма да ви запозная с поредната изкушаваща рецепта от категорията Операция “Вкусно” в Art Portal, a с комедийно театрално представление. То започва да се играе на родна сцена още преди цели 12 години. В първоначалния му формат в него участват “трите мечки” на българския театър Захари Бахаров, Юлиян Вергов и Владимир Карамазов. Днес те отстъпват своето място на колегите си Кирил Ефремов (Артиста), Антоан Петров – Анди (Сапуна) и Иво Аръков. Всички те влизат в ролята на футболни съдии, с чиито вълнения се сблъскваме преди и след мача. 

Снимка: Sofia Summer Fest Undergound

Вувузели и екзалтирани викове се чуват в съдийската стая от трибуните още преди началото на мача. Под звуците им тримата съдии взаимно се опитват да се подготвят психически за предстоящата игра. Който се е занимавал със спорт професионално, знае, че в отборната игра е ключов елемент от живота на атлети, футболисти, гимнастици и други представители на сектора. При Артиста, Сапуна и главния съдия на мача обаче ситуацията изглежда доста по-различна. Зад привидното им единение в името на любимата игра е

дълбоко вкоренено съперничество за жени и постове.

Вероятно се питате какво общо има името на ястието спанак с картофи с една история, която отразява грозната действителността в част от футболните среди.  В случая връзката между тях се характеризира по-скоро с преносно значение. За Артиста ястието символизира домашния уют и любовта на любимата му, която му го приготвяла преди всеки мач. Звучи красиво, нали? Е, този “розов балон” бързо бива спукан, когато се оказва, че съпругата му има връзка с главния съдия, изигран от Аръков. От този факт произлиза и поредицата от злополучни сюжетни линии, които публиката проследява по време на почти двучасовото представление.

Депресия, болни амбиции, ярост и алкохолизъм се “гонеха” из сцената

на Sofia Summer Fest Underground. Що за комедия, ще попитате вероятно? – Една от онези, които успяват да се надсмеят на тежките предизвикателства, с които се сблъскваме в професионалния и личния си живот. 

Снимка: Sofia Summer Fest Undergound

Изневери, “подливане на вода” на работното място, желание за отмъщение – всички те сякаш биват преглътнати една идея по-лесно, ако бъдат пречупени през призмата на хумористичното. 

Самият Радой Ралин твърди, че “светът е оцелял, защото се е смял”. Макар и съгласна с твърдението му, бих искала да добавя, че

хуморът често е субективно понятие.

За едни той следва да бъде на високо интелектуално ниво, а за други – непринудените шеги и закачки  понякога могат да предизвикат бурен смях. 

Снимка: Sofia Summer Fest Undergound

Бих определила “Спанак с картофи” като представление, което попада в златната среда. По реакцията на публиката мога да съдя, че подкрепят мнението ми. Докато едни почти заплакаха от смях на част от сцените, то други се оказаха далеч по-трудни за развеселяване. Може би именно това явление отговаря на въпроса, който споменах в началото – относно точната “рецепта” за хитова продукция. Такава няма, но затова пък светът на изкуството е толкова необятен, че всеки би могъл да открие частица от него, която да направи светът му по-красив.  

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас