Търсене
Close this search box.

„Стажантът“ с инстинкт на акула, за който Америка е най-големият клиент

Снимка: StudioCanal

„Стажантът“ с инстинкт на акула, за който Америка е най-големият клиент

Снимка: StudioCanal
Сподели

Случвало ли ви се е да погледнете човек и да се запитате какво става в главата му? Този въпрос си задават цяла Америка и цял свят след повторното избиране на Доналд Тръмп за президент. В контекста на политиката, но и отвъд нея, филмът „Стажантът“ на Али Абаси е признак за изключителна творческа смелост. В него той представя детайлен и критичен поглед на началото на кариерата на Тръмп в бизнеса с недвижимите имоти през 70-те и 80-те години на миналия век.

Това обаче не е типичната биографична лента.
Снимка: StudioCanal

Бизнесменът, изигран от Себастиян Стан, далеч не е единственият главен герой в нея. На екрана ще видите друг, достоен за уважение образ, този на безмилостния адвокат Рой Кон. В неговата сурова същност  се превъплъщава Джереми Стронг. Емоционалната връзка между двамата актьори  цели да ни покаже, че

зад всеки успял мъж… стои друг по-успял мъж.
Градът, който ражда победители

Светлини, хора, хаос. Кинематографията на филма улавя суровата атмосфера на Ню Йорк, Америка през 70-те години. В първите минути на лентата виждаме един рус, млад и амбициозен мъж с мечта да излезе от сянката на семейния бизнес и да се превърне в победител. Кадрите на Доналд, който крачи с бързи стъпки,

динамично монтирани с оглушаващите клаксони на преминаващите таксита и заслепяващия блясък на небостъргачи.

Всички пътища водят до едно емблематично място „Le Club“, където стажантът открива своя ментор. Рой Кон е привлечен от будния мозък и хищническия поглед на новото момче в клуба, като се превърне в бащина фигура, научавайки го на всички хитрини и мръсотии на американската бизнес сцена. Макар и от кино екрана неговите бърза мисъл и авторитет побиха у мен тръпки, които не можех да си обясня. Съвременният контекст на неговата жестока методология обобщава живота, който познаваме днес в няколко „прости“ правила:

Снимка: PROFILE PRODUCTIONS 2 APS
„Първото правило е атака, атака, атака“, казва Кон.

„Второ правило: нищо не признаваш, всичко отричаш… Трето правило: независимо какво се случва, претендираш за победа и никога не признаваш поражение. Трябва да сте готови да направите всичко на всеки, за да спечелите“.

Някои ученици се учат бързо и Тръмп несъмнено е от тях. Влиянието на безмилостния адвокат е нож с две остриета. То, на пръв поглед безкористно, навигира новакът как да си проправя път през, той също така го въвлича в цикъл на параноя и агресивност, които се превръщат в емблема за американския бизнесмен, заличавайки и най-малката капка на човечност. За всеки зрител най-голямото удоволствие е да наблюдава лицата на актьорите и по какъв начин еволюира тяхната емоция от първата до последната минута. Себастиян Стан улавя тази метаморфоза и придава екранен облик на ненаситния стремеж към властта. Но какво се случва с популярния мотив за вярност към създателя, в този случай  Рой Кон. Има ли място в бизнеса за признателност и благодарност,

когато ученикът ти те задмине и… подмине?
Снимка: PROFILE PRODUCTIONS 2 APS

За Тръмп отговорът беше не. Последните няколко сцени от лентата нанасят последния и най-сериозен  удар на чувството за морал и чест, които, някога жестокия Кон, научава в края на живота си, уроци, от които ще го заболи. Човекът, за който Америка е най-важният клиент бива предаден от своя „верен“ стажант. Това води впечатленията ми към един много труден момент за гледане. Немощният Рой Кон  празнува последния си рожден ден на луксозно парти, организирано от Тръмп, след като по-рано през деня бизнесменът му връчва подарък менте. На пръв поглед толкова проста сцена, но толкова значителна. От това двучасово кино преживяване в моето съзнанието винаги ще остане как, докато свещите на тортата бавно прогарят,  Кон става огорчен от масата и със сетните си сили излиза през вратата.

Фаталната балканска лейди в лицето на Мария Бакалова

Противоположностите се привличат, казват хората, но не такъв е техният случай. Историята на Доналд Тръмп и неговата съпруга е също толкова сложна и комплексна, колкото и неговите бизнес отношения. От Чехословакия до Америка, Ивана е начетена и напориста натура, която винаги получава това, което иска. Образът на фаталната балканска лейди е изигран от българската следа в Холивуд Мария Бакалова. Номинираната за „Оскар“ актриса, разкрива своя потенциал в поредица от темпераментни семейни сцени, в които тя отстоява себе си като силна и независима дама от нюйоркския елит, която никога не пада в сянката на властния си съпруг.

Героинята на българката  излъчваше баланс и сила дори в най-тежките за зрителя моменти.

Преди месеци продукцията си навлече гнева на екипа на американския президент именно относно кадри от филма, показващи домашно насилие, които Тръмп определя като клевета и неуважение към вече покойната му бивша съпруга.

Снимка: PROFILE PRODUCTIONS 2 APS

„Стажантът“ определено ще остави следа, както в Америка, така и в Европа. Много пъти сме виждали на екрана мотивиращи бизнес истории за корпоративния свят, но никога не сме навлизали толкова дълбоко в неговата същност. Тръмп е личността, която идва, за да ни покаже каква е цената на това да бъдеш победител и дали си готов да я платиш. Не мога да си отговоря какво се върти в главата на този човек и не искам. На излизане от киното обаче започна да ме гложди нещо друго. Какво, ако Тръмп  намери свой собствен стажант? Възможно ли е кръговратът да се повтори? Предстои да разберем.

 

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас