Търсене
Close this search box.

„Чумата“ или театърът – кое е по-заразно?

Снимка: Сатиричен театър "Алеко Константинов"

„Чумата“ или театърът – кое е по-заразно?

Снимка: Сатиричен театър "Алеко Константинов"
Сподели

Чумата е страшно нещо, ама театърът е по-страшно. Изкуството е весел разказ за сериозните неща и от Сатиричен театър „Алеко Константинов“ много добре знаят това. Най-новата им премиера, постановката „Чумата“ по Джордже Кокош, режисирана от Боил Банов, лекува лошото настроение със смях. В допълнение на това, тя паралелно поставя важни въпроси за разклатената вяра в институциите, административното невежество и бюрокрацията.

Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Действието на тази политическа сатира е съвсем просто и реалистично. То се развива в Румъния, по времето, когато върлува свинската чума и много от месните ферми са принудени да предадат своя добитък за евтаназиране, за да избегнат разпространение на заразата. Този случай е достатъчно добре познат и в нашата страна през последните няколко години и често предизвиква сериозни сблъсъци между производителите и властта. Също както се случва и в тази пиеса.

Представлението започва, когато измежду публиката изненадващо се появява актьорът Петър Калчев. Не след дълго, разбираме, че той е в ролята на министър на земеделието, който влиза в театралната зала, но не за да гледа театър, а за да проведе важна административна среща.

Че така де, кой би потърсил един министър на земеделието в театъра?
Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Запъхтян и притеснен, към него се присъединява Георги Спасов. Той играе здравен инспектор, отговорен по въпросите за африканската чума. Следва типичен разговор между управляващ и подчинен. Насоките „отгоре“ са ясни:

„Успокояваме, обяснявяме, разясняваме и чак след това колим!“

Държавният служител обаче е много объркан, в очите му личи, гласът му трепери. Как ще се справи той с такава голяма отговорност. Селяните не са толкова заблудени, все някога ще се досетят, че има нещо нередно. Той се чувства изключително неподготвен да поеме гнева на тези хора.  Досега с това се е занимавал негов по-опитен колега, но той е изчезнал безследно след поредната акция на „разясняване“.

Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“
Какво ли се е случило с него?

Постановката ни отвежда в дома на Тику и Алина – едно от семействата, засегнати от наредбата за изтребването на техните животни, което, както се досещате, те не приемат особено добре. Това разбираме още от първите минути, когато актьорът Божидар Мицев излиза изпод кухненската маса видимо притеснен. Неговият герой е собственик на една от най-големите ферми в региона. Видът му подсказва, че той е мъж с високо положение в обществото. Облечен е в бяла риза, черни панталони, но един дребен детайл, гумените ботуши, издават работата му като свинар. С потно чело и ококорени очи… Предишната вечер той бе

извършил убийството  на същия този красноречив инспектор,
който е отишъл да го „успокоява“.

Жена му Алина, изиграна от Деница Даринова, също е важен глас, както в семейството, така и в общия им бизнес. Тя е силата и разумът в тази сложна и оплетена ситуация. Когато към семейната двойка се присъединява техният колега Тео, тайната вече е пазена от трима, в стая в която и стените имат уши.

Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Героят на Кирил Бояджиев допълва сценичното присъствие на семейната двойка, като измисля амбициозен план –  напук на чумата, месарите сами да заколят своите животни и да  опитат да транжират, пласират стоката и да спасят бизнеса си.

Иронията е, че в месомелачката не влизат само свине…

Ако тази история ви е заинтригувала и искате да разберете дали румънските бизнесмени успяват да надхитрят здравните служби, гледайте  представлението „Чумата“ в Сатиричния театър съответно на 15-ти и 26-ти ноември от 19:30.

Снимка: Сатиричен театър „Алеко Константинов“

Очаква ви изключително занимателна за зрителите игра. Ролите в това представление са изключително благодатни за интерпретации и импровизации, а такива не липсваха. Актьорите умело играха с очите движенията и реквизита на сцената, което, със всяка следваща сцена, обогатяваше действието, придавайки му автентичност и позволявайки ви да станете съучастник в тази весела и остроумна история.

На 9-ти ноември на сцената на Сатиричния театър ще оживее още едно представление. „Майка Кураж и нейните деца“ е класическа пиеса на Бертолт Брехт, режисирана за българската публика от Стоян Радев. В главната роля ще се превъплъти актрисата Албена Павлова, от която очакваме да придаде доза хумор на този драматичен сюжет.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас