„Цветето на Хеликон“ е от най-хубавите награди, защото е награда на читателите. Защото е за книгите, които хората са си купували. Това каза пред БТА писателят Георги Господинов, който на 2 май получи приза „Цветето на Хеликон“ за романа си „Градинарят и смъртта“.
Според него тайната за това читателите да харесват творчеството ти е да говориш искрено за неща, които обикновено не забелязваме или не говорим, или са табу. „В конкретния случай с „Градинарят и смъртта“ става дума за книга за смъртта, по-скоро за изчезването, книга за придружаването на човека, който си отива до вратата, където си пускате ръцете.
Но няма как такава книга да не е искрена и да не е болезнена.
Тя непрекъснато се движи между болката и утешението. Защото вътре има доста смешни истории на баща ми – на героя на тази книга. Така че, ако това е тайна, това е тайната“, каза писателят.
Господинов отбелязва, че пише бавно романи. „Пиша си нещо, още не знам какво е, върти ми се в главата, записвам си някакви неща, но като се появи, ще разберем“, уточни той.
Снимка: Владимир Шоков/БТА
Тази награда е третата, която получава Господинов за най-продавана книга между 12-те номинации. „Шегувахме се, че градината му расте“, отбеляза Бойко Ламбовски на награждаването. Той посочи, че продажбите на „Градинарят и смъртта“ само в „Хеликон“ надвишават по брой количеството продадени екземпляри от всички останали 11 номинирани.
Ламбовски допълни, че „Цветето на Хеликон“ е едно от отличията, които веригата книжарници дава. Голямата награда на журито се връчва през декември. По думите му рядко се случва двете отличия да отидат при един и същи автор. Георги Господинов го постига, отбеляза Бойко Ламбовски. „Това е много добре и за нашата литература –
масовият вкус понякога съвпада и с по-изискания вкус,
какъвто, предполагам, притежава журито“, каза още той.
Снимка: Владимир Шоков/БТА
Теодора Димова, носителка на приза за миналата година, връчи статуетката на Георги Господинов. „Знам, че писателите особено много се радваме на награда, която идва от читателите, защото тя е най-директната, най-животворната, показва, че връзката на камата литература с читателите е директна и пълнокръвна“, каза Димова.
През годините наградата за най-продавана книга между 12-те номинации са получавали освен Георги Господинов и Теодора Димова, още Виктор Пасков, Боян Биолчев, Алек Попов, Захари Карабашлиев, Калин Терзийски, Михаил Вешим, Иво Сиромахов, Недялко Славов, Милен Русков, Катерина Хапсали, Георги Мишев, Здравка Евтимова.