08 Jan 2025

Мит или истина: Технологични правила, които да (не) следваме

  • 36
Мит или истина: Технологични правила, които да (не) следваме
© AP
Шрифт:
Принтирай

Скоростното навлизане на нови и нови технологии в живота ни става причина все по-често да се разпространяват погрешни схващания. Трябва ли да заравяте намокрен телефон в ориз? Нуждаете ли се от VPN, за да използвате обществени Wi-Fi мрежи? Телефонът ви тайно ли записва разговорите ви? Отговорът на тези и други въпроси е „не“, но вярването в противното може да бъде вредно. Ето в кои технологични митове не трябва да вярвате според Fast Company.

Мит: Оризът може да спаси мокър телефон

Снимка: AP

Идеята, че невареният ориз ще изтегли влагата от напоен с вода телефон, е толкова разпространена, че дори Apple се опитва уточни, че не е точно така, съобщи БТВ. „Не поставяйте iPhone-а си в торба с ориз“, се казва в документацията за поддръжка на компанията. „Това може да позволи на малки частици  да повредят телефона ви“. Ако телефонът ви не е водоустойчив, iFixit препоръчва да отърсите излишната вода, да изключите телефона и да го оставите да изсъхне възможно най-дълго.

Мит: Трябва редовно да затваряте всички приложения на телефона си

След появата на последните менюта на приложенията в iOS и Android се появиха твърде много хора, които натрапчиво плъзгат нагоре, за да затворят принудително всичките си приложения, погрешно вярвайки, че това ще удължи живота на батерията. Всъщност това може да влоши производителността и живота на батерията , защото приложенията ви ще използват повече енергия всеки път, когато се презаредят напълно.

Мит: Режимът „инкогнито“ не позволява на уебсайтовете да ви следят

Снимка: Google / WIRED

Погрешните схващания за режима „инкогнито“ са толкова широко разпространени, че Google трябваше да уреди колективен иск миналата година, след като потребители на Chrome твърдяха, че той предоставя фалшиво чувство за поверителност. Рецимът „инкогнито“ предотвратява показването на сайтове в историята на сърфирането ви, така че други хора с достъп до компютъра ви да не могат да ги видят. Позволява ви да разглеждате сайтове, без да сте влезли в профила си, без да се пренасят никакви ваши взаимодействия от предишни посещения. Тези режими не ви правят невидими онлайн, тъй като уебсайтовете все още могат да събират данни и да използват идентификатори като вашия IP адрес, за да ви проследяват. Използвайте уеб браузър със силни вградени защити за проследяване и евентуално VPN, ако сте изключително загрижени за поверителността. Разширение за блокиране на реклами може да помогне, но само ако сте го настроили да работи в режим „инкогнито“.

Мит: Публичните USB портове за зареждане разпространяват вируси

Снимка: iHeart

Благодарение на многократните предупреждения на ФБР през годините, идеята, че публичните USB портове за зареждане могат да заразят вашите устройства със зловреден софтуер, стана широко разпространена, но реалната заплаха от „кражба на токени“ остава теоретична. Към днешна дата никой не е предоставил нито един реален пример за разпространение на вируси от портове за зареждане. Освен това - както Android, така и iOS изискват разрешение за прехвърляне на данни, когато свързвате телефона си с друго устройство. Това е нещо, което, надяваме се, бихте отхвърлили, когато го включите в опасен порт.

Мит: Нуждаете се от VPN за публичен Wi-Fi

В днешно време ще забележите, че почти всеки уебсайт има „https“ в адреса си, което показва, че трафикът ви е криптиран. Това прави криптирането от VPN излишно. В изключително редките случаи, когато даден уебсайт предава некриптирани данни през Wi-Fi, вашият браузър ще използва строги предупреждения, за да се опита да ви попречи да го посетите.

Мит или истина: Технологични правила, които да (не) следваме
Предишна Вечният въпрос – сутрешен или вечерен душ?
Мит или истина: Технологични правила, които да (не) следваме
Следваща Японска компания превръща мозъчните ни вълни в изкуство