Прочутият датчанин Ханс Кристиан Андерсен (1805-1875 г.) е един от най-обичаните детски писатели, живели някога. Известен с фантастичните си приказки, в които се срещат патета, русалки, крале и кралици, той често разглежда и универсални теми като бедността, благотворителността и неравенството.
Макар че са предназначени предимно за деца, историите на Андерсен обикновено съдържат герои, които дават уроци по доброта и упоритост на по-възрастната публика.
В приказки като „Снежната кралица“ героите са жестоки и страдат дълбоко, а за „Грозното патенце“ се смята, че предлага рядък поглед към трудните преживявания на самия Андерсен като дете.
Прославени още приживе,
156-те приказки на Андерсен
в 9 тома са преведени на повече от 125 езика и продължават да вдъхновяват балети, пиеси и филми. Най-авторитетната награда за детска литература носи името на Ханс Кристиан Андерсен. От 1967 г. на рождения ден на писателя - 2 април, се чества Международният ден на детската книга. По този повод ви представяме едни от най-обичаните и популярни негови приказки.

"Малката русалка"
Историята ни потапя във вълшебния и необятен свят, намиращ се на морското дъно. Адаптирана е многократно за театър, балет, опера и кино. Повечето вариации обаче имат по-щастлив край от оригиналната приказка на Андерсен,в която русалката планира да убие принца с кинжал.
Въпреки това популярната приказка често се споменава в масовата култура. През 1909 г. датското правителство поръчва в столицата Копенхаген да бъде построена бронзова статуя на Малката русалка. Тя привлича хиляди посетители годишно и оттогава се е превърнала в неофициален символ на датската столица.
„Грозното Патенце“
Публикувана с голямо одобрение от критиката, „Грозното патенце“ е
може би най-личната приказка на Андерсен.
Твърди се, че той е бил вдъхновен да напише приказката, когато е почивал на датския остров Зеландия. По-късно е казал на критик, че историята е символично представяне на собствените му ранни години, тъй като е бил подиграван заради външния си вид като дете, но по-късно е станал изискан и успешен автор.

„Принцесата и граховото зърно“
Публикувана за първи път заедно с три други приказки, „Принцесата и граховото зърно“ разказва за млада жена, чието кралско потекло се установява чрез проверка дали може да усети едно грахово зърно под голяма купчина матраци. В крайна сметка принцесата се омъжва за принц, който дълго време е търсил подходяща съпруга.
Предполага се, че Андерсен е чул историята, която вероятно е народна приказка, произхождаща от Швеция, като дете. Заедно с другите приказки, публикувани през 1935 г.,
„Принцесата и граховото зърно“ не е приета добре от критиците.
Те смятат, че историята е твърде непринудена и бъбрива в стила си и не е достатъчно ясна от морална гледна точка.

„Новите Дрехи на Царя“

„Храбрият оловен войник“
Тази приказка разказва за любовта на един оловен войник към хартиена балерина.
Двойката се стопява заедно, докато танцува близо до камината,
и след тях остават само лъскаво кълбо и буца олово във формата на сърце.
Трогателната история за непоколебимата любов на войника и балерината е първата на Андерсен, която не се основава на народна приказка или литературен модел. Оттогава е адаптирана както за балет, така и за анимационни филми.

„Малката кибритопродавачка“
Това е един от най-кратките разкази на Андерсен. В него се говори за малко момиченце, което в новогодишната нощ напразно се опитва да продаде няколко кутии кибрит, докато най-накрая замръзва на студа навън. Умирайки, тя получава видения, а малко след това баба ѝ я отнася на небето. Така тя най-после намира покой.
Историята е едновременно една от най-тъжните и най-силните в творчеството на Андерсен, тъй като подчертава мизерията и тежкото положение на обеднелите хора. Освен това, за разлика от произведения като „Коледна песен“, публикувано само две години по-рано от колегата му Чарлз Дикенс, историята на Андерсен не предлага изкупителна линия.