17 Jan 2025

Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете

  • 39
Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете
Шрифт:
Принтирай

Нека бъдем честни: всички сме любопитни. Харесва ни да научаваме за опита на другите хора, как са стигнали от точка А до точка Б и какви уроци са взели по пътя си. Четенето на хубави автобиографии може да задоволи този „гъдел”, тъй като можем да разгледаме живота на даден човек, а той да ни служи за водач.

Няма по-добър начин да научите малко известни факти за популярни хора

от биографиите и автобиографиите. Авторът често дава всичко от себе си, за да разкаже история, която много хора са пренебрегнали, или не са направили достатъчно проучване. Освен това, четенето на автобиографии ви позволява да научите за детството и възпитанието на човека, а това е нещо, което няма да намерите никъде другаде.

За да ви помогнем да откриете най-добрите автобиографии, съставихме обширен списък, който включва и някои от най-добрите книги на всички времена.

Освен че автофикцията, в която се преплитат лични спомени с художествена измислица, се превърна в актуален тренд в съвременната литература, се появиха и много автобиографии и биографии, които станаха световни бестселъри. Може би няма по-подходящ сезон от предстоящото лято, изпълнено с почивни и ваканционни дни, за да грабнете някой от тях.

„Дневникът на Ане Франк“/„The Diary of a Young Girl“ – Ане Франк 

Снимка: Издателство „Сиела“

„Дневникът на Ане Франк“ е публикуван през 1947 г., две години след смъртта ѝ в нацистки концентрационен лагер на 15-годишна възраст. Повече от седем десетилетия по-късно тя все още е

една от най-известните книги за Холокоста.

Тази автобиография е под формата на сборник със записки от дневника, който Франк води през двете години, в които се укрива със семейството си по време на нацистката окупация на Нидерландия. В ежедневните си записки тя споделя интимни подробности за семейството си, влюбването в момчета, религията си и сърцераздирателните последици от войната. Въпреки трагичния ѝ край, това, което прави тази книга толкова забележителна, е как Франк успява да запази надеждата си за добротата на човечеството дори и при страданията, които семейството ѝ понася.

„С обич, Памела“/„Love, Pamela“ – Памела Андерсън

Снимка: „Сиела“

Миналата година на български излезе автобиографичната книга на Памела Андерсън – „С обич, Памела“, в която актрисата развенчава мита за вечния секссимвол и показва една по-ранима страна от себе си - жена, която застава зад различни каузи, майка, за която най-голямото щастие са двете ѝ момчета.

Тръгвайки от детството, когато е била жертва на агресия, през голямата любов с Томи Лий и блясъка в имението на Playboy, до успеха на сериала „Спасители на плажа“, Памела Андерсън често смесва проза и поезия, за да покаже колко измамна може да бъде славата и колко дълъг е пътят към дома. 

„Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“/„Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing“ – Матю Пери

Снимка: „Книгомания“

Когато в края на 2022 г. излязоха мемоарите на Матю Пери, никой не предполагаше, че около година по-късно ще се сбогуваме завинаги с любимия Чандлър Бинг.

След толкова спекулации за живота му актьорът разказва от първо лице за дългата и нелека борба със зависимостта си от алкохола и наркотиците, за възходите и паденията си, като отвежда читателите зад кулисите на „Приятели“. Неговата история е поредното доказателство за тъмната страна на славата.

„Вкусно. Храната на моя живот“/„Taste: My Life Through Food“ – Стенли Тучи

Снимка: „Книгомания“

Малко по-лятна, по-позитивна и с вкус на Италия е мемоарната книга на Стенли Тучи – „Вкусно. Храната на моя живот“ (“Taste: My Life Through Food”). За споделянето на храната с любимите си хора, за голямото си италиано-американско семейство, за кулинарната си поредица, с която опознава вкусовете по света – актьорът и сценарист разкрива своята страст извън киното.

Той представя различни автентични рецепти, както и историите зад тях, за да покаже колко голяма може да бъде радостта от храната и колко болезнено припомнянето на любимите вкусове, когато загубиш способността да ги усещаш. Това е най-вкусната книга, която може да си подарите за лятото.

„Даяна. В търсене на любовта“/„Diana: In Pursuit of Love“ – Андрю Мортън

Снимка: Издателство „Ентусиаст“

Освен към знаменитости, хората винаги са изпитвали любопитство към живота на кралските особи. Принцеса Даяна е такъв пример.

Въпреки че след няколко години ще се навършват 30 години от смъртта ѝ, тя продължава да бъде наричана Принцесата на народа и е

една от най-обсъжданите личности в кралския двор.

Има няколко биографии за нея, но „Даяна. В търсене на любовта“ на Андрю Мортън обхваща последните години от живота ѝ.

Човекът, който самата Даяна избира за свой биограф, включва в тази книга непубликувани подробности от интервюта, които са правени за предишното издание „Даяна. Нейната истинска история от първо лице“, разтърсила както кралския двор, така и цялото британско общество. Мортън успява да достигне до най-приближените ѝ хора, които споделят информация по-открито след смъртта ѝ, отколкото преди това.

„Жената в мен“/„The Woman in Me“ – Бритни Спиърс

Снимка: Store

Една от най-очакваните автобиографии е тази на поп сензацията Бритни Спиърс. След поредицата от съдебни дела срещу собствения ѝ баща в книгата „Жената в мен“ (“The Woman in Me”) певицата решава да говори откровено и без цензура за своето житейско пътешествие с всички неравности, пропадания и изкачвания по него. Докато някои вече очакват продължението ѝ, то други тепърва могат да отгръщат страниците, описващи живота на феномена Бритни Спиърс.

„Моята любовна история“/„My Love Story” – Тина Търнър

Снимка: „Книгомания“

Скоро ще се навършат два години, откакто почина невероятната Тина Търнър. Певицата, която изпя „кой се нуждае от сърце, след като то може да бъде разбито“, преди няколко години издаде мемоарната книга „Моята любовна история“ (“My Love Story”).

В нея легендарната певица разказва както за най-мрачните, така и за най-щастливите си моменти, за болезнената връзка с Айк Търнър, който я открива като изпълнител, но и за онази невероятна любов с Ервин Бах, с когото споделя последните 37 години от живота си. Една изключително вдъхновяваща биография за не по-малко вдъхновяваща жена.

„Коко Шанел. Животът на една легенда“/„Coco Chanel: The Legend and the Life“ – Джъстин Пикарди

Снимка: Издателство „Ентусиаст“

Ако се вълнувате от мода, то със сигурност си заслужава да се започнаете с живота на легендарната създателка на модна къща Chanel с книгата „Коко Шанел. Животът на една легенда“ (“Coco Chanel: The Legend and the Life”) на Джъстин Пикарди.

Авторката е успяла да навлезе дълбоко в историята на бунтарката Шанел, преминавайки през целия ѝ живот, като ясно маркира по-противоречивите моменти от него.

„Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ – Георги Тошев

Снимка: „Книгомания“

Обръщайки поглед към българския контекст, няма как да не споменем името на Георги Тошев като създател на биографии на едни от най-обичаните български артисти.

През февруари 2024 г. излезе книгата „Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ под редакцията на Георги Тошев по повод 90 години от рождението на актрисата.

Въпреки че тя си отиде преди четири години, нейният смях и неспиращият поток от думи сякаш още отекват в театъра. „Таня обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота ѝ, използвам формата на игра от букви и думи. Пъзел. Думи, които носят личния опит, емоционалния свят и красивия ум на една изключителна жена и актриса“, споделя за нея журналистът и продуцент Тошев.

„Стефан Данаилов. Игра на живот“ – Георги Тошев

Снимка: „Книгомания“

Той стои и зад създаването на изданието „Стефан Данаилов. Игра на живот“, което излезе по повод 80-годишната от рождението на актьора. В него са включени различни архивни материали, спомени на другите за него, както и част от неща, които приживе самият Стефан Данаилов е споделял с журналиста.

„Георги Парцалев. Хамлет от град Левски“ – Георги Тошев

Снимка: „Книгомания“

В памет на още един талантлив български актьор четем и биографията „Георги Парцалев. Хамлет от град Левски“. Второто допълнено издание включва над 300 негови фотографии, разкази на негови колеги и цитати от интервюта, с които отново Георги Тошев представя хронологично живота на комика, който винаги ще помним с ролите в „Тримата от запаса“, „С деца на море“ и „Сиромашко лято“.

„Как да бъдете като Wolt Disney“ – Пат Уилямс

Снимка: „Сиела“

Арт Линклетър, приятел на Уолт Дисни казва за книгата: „От всички книги, писани за него, тази е може би най-важната. Животът на Уолт беше прекъснат рано през 1966 ,както и много от мечтите му останаха неизпълнени. Далеч сме от съкровения му идеал за свят, в който хора от всички раси, говорещи на всякакви езици, от всякакви религии и вяра, биха могли да съжителстват в дух на хармония и братство.

Ето защо ви подканям да обърнете страницата, да прочетете тази книга, след това да излезете и да се погрижите за недовършените дела на Уолт. Мечтайте смело и преследвайте мечтите си с дързост, оптимизъм и постоянство. Отдайте се на превръщането на света в едно по-добро място.

Не бих могъл да си представя по-чудесен начин за отдаване на почит към Уолт“...

„Моята история“/„Becoming“ – Мишел Обама

Снимка: „Сиела“

Някои хора наричат този огромен бестселър мемоари, но начинът, по който книгата обхваща живота на Мишел Обама, лесно я определя като автобиография - при това една от най-добрите. Разделена на три части („Becoming Me“, „Becoming Us“, „Becoming More“), тази книга от 2018 г. ни превежда през детството на бившата първа дама в Чикаго, ранните дни на връзката ѝ със съпруга ѝ и времето им в Белия дом. Читателите виждат, както никога досега, количеството сътресения и стрес, които са съпътствали тази тежка отговорност, а също и как с тях може да се справи с грация само една жена, изпълнена със сила и добро настроение.

„Автобиография“/„Autobiography“ – Агата Кристи

Снимка: „Сиела“

Ако сте почитатели на мистериите, вероятно сте попадали на някоя книга на Агата Кристи - възможно е дори да сте прочели няколко десетки книги на плодовитата авторка на детективски романи. Но дори и никога да не сте разгръщали някой от нейните романи или сборници с разкази, ще се насладите на „Автобиография“, публикувана посмъртно през 1997 г.

Гласът на Кристи е мъдър и остроумен както винаги

в този подробен разказ за живота ѝ до 75-годишна възраст. Заради обема си (над 500 страници) това не е книга, която вероятно ще завършите на един дъх. Всеки път, когато я четете, ще се чувствате така, сякаш сте провели разговор с авторката и сте научили как тя мисли за живота и писането.

„Автобиография“/„Autobiography of Mark Twain“ – Марк Твен

Самюъл Лангхорн Клемънс, по-известен като Марк Твен, е майстор на писаното слово. Разбира се, Твен е известен с класически романи като „Приключенията на Том Сойер“ и „Приключенията на Хъкълбери Фин“. Неговата автобиография не е за изпускане. Последната му творба - публикувана през 2010 г., един век след смъртта му, по негова режисура -

„Автобиография на Марк Твен“ моментално се превръща в бестселър.

За разлика от традиционните автобиографии, историята на живота на Твен не следва хронологичен, предвидим ред, а по-скоро служи като колекция от размисли за изключителните му преживявания, базирани на 5000 страници мемоари, които той оставя на грижите на Калифорнийския университет в Бъркли преди смъртта си.
 

Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете
Предишна Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете
Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете
Следваща Вдъхновяващи (авто)биографии, които трябва да прочетете