Днес много слушатели подбират музиката си по плейлисти, настроение или алгоритъм, а не конкретно по жанр. В миналото обаче музикалните жанрове са били не просто стил – те са определяли идентичност, принадлежност и дори социален статус.
Рокерите, диско феновете, хип-хоп културата – всички те са изграждали цели общности.
С времето някои жанрове оцеляват и еволюират, други обаче потъват в забрава.
Ето няколко музикални жанра, които заслужават нов живот:
1. Глем метъл
Известен с лъскавите дрехи, тежкия грим и огромните прически, глем метълът e бил на върха между 1983 и 1990 г. В ерата след MTV визията често била по-важна от музиката. Групи като Poison, Skid Row и Warrant са били емблематични. С възхода на грънджа и алтърнатив рока обаче жанрът бързо губи популярност. През 2000-те има кратко възраждане, благодарение на групи като The Darkness и Steel Panther.
Снимка:highway81revisited
2. Диско
Възникнал в началото на 70-те в нощния живот на градовете, диско жанрът владеел класациите до началото на 80-те. Групи като Bee Gees и изпълнители като Дона Съмър и Глория Гейнър доминирали ефира. Но вълната от анти-диско настроения, чиято кулминация е „Disco Demolition Night“ в Чикаго през 1979 г., белязала началото на края за този жанр.
3. Гръндж
Грънджът, възникнал в Сиатъл като реакция на глем рока, съчетава пънк и хеви метъл. Nirvana, Pearl Jam и Soundgarden били водещите му представители. С текстове, изпълнени с тъга и гняв, той е дал глас на цяло поколение. След смъртта на Кърт Кобейн през 1994 г. жанрът започва да замира. Днес почти няма останали водещи изпълнители от тази сцена.
4. Поп пънк
Съчетава агресията на пънка с мелодиите на попа. През 90-те Green Day и The Offspring пробиват на масовата сцена, последвани от Blink-182 и Sum 41. Но до средата на 2000-те поп пънкът започва да губи популярност, изместен от емо рока. Днес е по-скоро носталгия за 90-тарските фенове.
Снимка: youtube/ @greenday
5. Ню метъл
Комбинация от рок, рап, пънк и метъл, ню метълът доминирал в края на 90-те и началото на 2000-те. Korn, Limp Bizkit, Linkin Park и P.O.D. продали милиони албуми. Жанрът е агресивен, шумен и насочен към младежи с бунтарски дух. Прекомерното му навлизане в медиите довежда до бърз спад в интереса.
6. UK-Garage
Електронна музика от Великобритания, възникнала през 90-те, комбинира суббаси, реге вокали, бързи ритми. Влияе силно върху стилове като 2-step, grime и dubstep. Днес е по-скоро нишова сцена, но оставя траен отпечатък върху британската градска музика.
7. Акустичен рок в плажен стил
Меки китари, спокоен глас и лекота – жанрът постига кратък пик с албума In Between Dreams през 2005 г., но бързо изчезва от мейнстрийма. Негови представители са Джак Джонсън и Донован Франкенрайтер.
8. Дъбстеп
Характерен с бавен ритъм, силен бас и минималистични вокали, дъбстепът тръгва от Лондон и достига върха си със Skrillex и движението „brostep“ около 2010 г. Въпреки че еволюира в други стилове, познатият „wub wub“ вече рядко се чува.
9. Third wave ska
Ска музиката започва в Ямайка, но през 90-те преживява възраждане с банди като Less Than Jake, Reel Big Fish и ранната No Doubt. Весела, енергична музика със силни духови секции. За съжаление, като повечето жанрове от списъка, популярността ѝ избледнява около 2000 г.
Снимка:Sony
10. Гангстерски рап
Популяризиран е от N.W.A., Тупак, Д-р Дре и Снуп Дог в началото на 90-те. Текстовете са фокусирани върху престъпността, гето културата и насилието. До 2000-те е изместен от по-мейнстрийм хип-хопа като този на Кание Уест, Еминем и Дрейк. Днес е по-скоро носталгия, отколкото доминиращ жанр.
11. Трип хоп
Бристълски жанр от 90-те, свързан с Massive Attack, Portishead, Morcheeba. Той представлява смесица от хип-хоп, джаз, електроника и меланхолия.
12. Евроденс
90-тарски поп/денс стил -2 Unlimited, Aqua, Haddaway, който днес е почти изчезнал, но има огромен носталгичен потенциал. Музикалната история е циклична – стилове идват и си отиват, но често се завръщат в нова форма. Забравените жанрове не са загубени завинаги – те чакат следващото поколение музиканти да ги преоткрият, преосмислят и да им вдъхнат нов живот.