През 2023 г. действителното седмично работно време за хората на възраст от 20 до 64 години на основната им работа в ЕС е средно 36,1 часа. Това съобщи европейската статистическата агенция Евростат на официалната си страница.
Проучването отчита сериозни разлики между продължителността на работната седмица в страните членки за 2023 година. Най-дълга работна седмица е отчетена в Гърция (39,8 часа). След нея по продължителност се нареждат Румъния (39,5), Полша (39,3) и България (39,0). На другия край на скалата Нидерландия има най-кратката работна седмица (32,2 часа), следвана от Австрия (33,6) и Германия (34,0).
Икономическите дейности, които регистрират най-дългата работна седмица в ЕС през 2023 г., са
селското, горското и риболовното стопанство
(41,5 реални работни часа), минното дело и кариерите (39,1) и строителството (38,9), докато най-кратките работни седмици са регистрирани в дейностите на домакинствата като работодатели (26,7 часа), образование (31,9) и изкуство, развлечения и отдих (33,0).
Не е изненадващо, че Гърция оглавява класацията, тъй като наскоро стана ясно, че в страната въвеждат 6-дневна работна седмица в някои сектори. Новостите ще важат за държавните институции, банките, компании за комунални услуги и други компании и организации от публичния сектор. Все пак държавата въведе правило, че
един служител не може да работи повече от осем часа
на шестия работен ден и не се допуска извънреден труд. Тази мярка има за цел да се справи с липсата на специализиран персонал, което също е проблем в Гърция.
В няколко държави, включително САЩ, Обединеното кралство, Германия, Швеция и Испания, са проведени опити, за да се провери ефективността на по-кратките работни седмици. Резултатите разкриват, че намаленото работно време ви стимулира да бъдете креативни с времето си и насърчава ефективността.