02 Jan 2025

Microsoft твърди, че AI е 4 пъти по-добър от лекарите в диагностицирането

  • 7
Microsoft твърди, че AI е 4 пъти по-добър от лекарите в диагностицирането
© Pixabay
Шрифт:
Принтирай

Съществува ли изкуствен интелект, четири пъти по-ефективен от съвременните лекари в диагностицирането на сложни и редки болестиMicrosoft твърди пред Financial Times, че отговорът вече е "да" (с няколко уговорки).

Подразделението на компанията, което се занимава със здравни изследвания на база на AI, е разработило нова система за "медицински суперинтелект" с по-точни диагностични способности от човешките. Това е Microsoft AI Diagnostic Orchestrator (или накратко MAI-DxO), а зад него стои екип от експерти , ръководени от Мустафа Сюлейман, съосновател на научната лаборатория DeepMind.

MAI-DxO симулира ситуация, в която се "свиква" съвет от петима виртуални лекари - AI агенти, които са захранени с медицински познания. Всеки от тях има определена роля -

предлагат хипотези за състоянието на пациента, препоръчват изследвания

за установяването на диагнозата, обсъждат резултатите. Всички заедно чрез дискусия достигат до решение за типа лечение, от което се нуждае пациентът.

Учените тестват възможностите на новата AI разработка, като захранват модела с 304 проучвания от Тhe New England Journal of Medicine, които описват лекарското решение на най-сложните диагностични казуси. След това MAI-DxO използва огромното количество данни, заложени в редица AI езикови модели като ChatGPT на OpenAI, Gemini на Google, Меta AI, Anthropic, xAI и DeepSeek.

MAI-DxO е 

успял да разреши 85.5% от казусите, като използва техниката на "верижен дебат",

с която трябва да обясни всяка стъпка, предприета преди даването на окончателната диагноза.

Изводът, че той е четири пъти по-успешен, идва от сравнение с резултатите на група реални опитни медици, които са дали правилно решение само в 20% от случаите. Важно е да се уточни, че тези лекари не са имали право да се консултират с учебници или да се допитват до свои колеги по време на теста. С други думи - процентът на "човешка" успеваемост можеше и да е по-висок.

Втората уговорка е, че развитието на технологията е в много ранен етап, пише "Булевард България". Tя още не е рецензирана от научната общност и засега не е готова за клинична употребаMAI-DxO ще бъде тестван в бъдеще за ефективността си с откриването на по-обикновени симптоми, а не само редки диагнози. Разбира се - оттук започват и етичните проблеми.

Ръководителят на AI звеното в Microsoft Мустафа Сюлейман твърди, че целта на MAI-DxO 

не е да замени медицинската професия с технологиите,

а само да я допълни и да реши проблемите, причинени от липсата на персонал и дългите периоди на чакане за достъп до здравна грижа.

"Ролята на лекарите е много повече от даване на диагноза. Те трябват да се справят с неяснотата и изграждането на доверие с пациентите и семействата им по начин, по който AI не може”, споделят от Microsoft в пост в социалните мрежи.

Второто решение, което вероятно ще провокира смут сред медицинското съсловие, е

идеята на Microsoft да внедри версия на MAI-DxO в чатбота Copilot

и в търсачката Bing. Това ще отвори вратата за "самолечение" на всеки, който реши, че е болен от нещо и си търси диагноза. Така или иначе всеки ден се получават по 50 милиона запитвания по здравни теми от потребители.

Сюлейман твърди пред британския Guardian, че подобни AI модели ще станат “почти безгрешни следващите 5 до 10 години”.

Microsoft твърди, че AI е 4 пъти по-добър от лекарите в диагностицирането
Предишна Пътешествие до гръцкия остров Скопелос: Вдъхновението зад филма ,,Мама Мия‘‘
Microsoft твърди, че AI е 4 пъти по-добър от лекарите в диагностицирането
Следваща „F1“ с Брад Пит е най-гледаният филм у нас