Темпото на промените в технологичния сектор винаги е било динамично. McKinsey & Company прогнозира, че през следващото десетилетие ще имаме по-голям технологичен напредък, отколкото през предходните 100 години. Растежът на електронната търговия може да се компресира само в три месеца в края на 2019 г., пише World economic forum.
Според McKinsey това са 10-те водещи технологии, които привличат вниманието и средствата на инвеститорите и технолозите. Това са и технологиите, които най-вероятно ще заемат важно място в
променящия се облик на съвременното работно място.
Разбирането на въздействието, което тези технологични тенденции ще окажат върху организациите и върху хората, чиито работни места ще бъдат засегнати, може да бъде от ключово значение за избягване на най-лошите негативни страни на сътресенията, които могат да последват.
Топ технологични тенденции
Автоматизация на процесите и виртуализация
Около половината от всички съществуващи работни дейности могат да бъдат автоматизирани през следващите няколко десетилетия, тъй като автоматизацията на процесите от следващо ниво и виртуализацията стават все по-разпространени. „До 2025 г. повече от 50 млрд. устройства ще бъдат свързани с индустриалния интернет (IIoT)“, прогнозира McKinsey. Роботите, автоматизацията, 3D-принтирането и др. ще генерират около 79,4 зетабайта данни годишно.
Бъдещето на свързаността
По-бързите цифрови връзки, задвижвани от 5G и IoT, имат потенциала да отключат икономическа активност. Дотолкова, че внедряването на по-бързи връзки в „мобилността, здравеопазването, производството и търговията на дребно може да увеличи глобалния БВП с 1,2 до 2 трилиона долара до 2030 г.“ 5G и IoT ще бъдат едни от най-наблюдаваните технологични тенденции през следващото десетилетие. „Далеч по-голямата наличност и възможности на мрежите ще доведат до широки промени в бизнес пейзажа – от цифровизацията на производството до децентрализирано доставяне на енергия и дистанционно наблюдение на пациенти.“
Разпределена инфраструктура
До 2022 г. 70% от компаниите ще използват хибридни облачни или мултиоблачни платформи като част от разпределена ИТ инфраструктура. Това ще означава, че данните могат да се обработват в облака, но да бъдат достъпни за устройствата по-бързо. „Тази технологична тенденция ще помогне на компаниите да увеличат скоростта и гъвкавостта си, да намалят сложността, да спестят разходи и да укрепят защитата си от киберсигурност“, казва McKinsey.
Компютри от следващо поколение
McKinsey смята, че компютрите от следващо поколение „ще помогнат да се намерят отговори на проблеми, които от години тормозят науката и обществото. Те ще разкрият безпрецедентни възможности за бизнеса“. Ще се включат в множество мащабни разработки. От квантов изкуствен интелект до напълно автономни превозни средства. „Подготовката за следващото поколение изчисления изисква да се определи дали сте в индустрия от първата вълна (като финанси, пътувания, логистика, глобална енергия и материали и напреднали индустрии)“, казва McKinsey, или „дали бизнесът ви зависи от търговски тайни и други данни, които трябва да бъдат защитени по време на
прехода от текуща към квантова криптография“.
Приложен изкуствен интелект (AI)
AI е една от най-големите технологични тенденции. Все още сме едва в началото на развитието ѝ. С усъвършенстването на технологията тя ще бъде прилагана за по-нататъшно разработване на технологични инструменти, като например обучение на машини за разпознаване на модели, след което те ще действат в съответствие с това, което са открили. До 2024 г. речта, генерирана от ИИ, ще стои зад повече от 50% от взаимодействието на хората с компютрите.
Бъдещето на програмирането
Подгответе се за Софтуер 2.0, където невронните мрежи и машинното обучение пишат код и създават нов софтуер. „Тази технологична тенденция прави възможно бързото мащабиране и разпространение на нови приложения, богати на данни и базирани на изкуствен интелект“, според McKinsey. Отчасти тя може да доведе до създаването на софтуерни приложения, които са много по-мощни и способни от всичко, което е налично днес. Но също така ще направи възможно стандартизирането и автоматизирането на съществуващия софтуер и процесите на кодиране.
Архитектура на доверието
През 2019 г. са били компрометирани над 8,5 милиарда записа на данни. Въпреки напредъка в областта на киберсигурността престъпниците продължават да удвояват усилията си. Като нарастваща технологична тенденция, архитектурите на доверие
ще помогнат в борбата с киберпрестъпността.
Един от подходите начини за изграждане на архитектура на доверието е използването на разпределени счетоводни книги, като например блокчейн. „Освен че намаляват риска от нарушения, архитектурите на доверие намаляват разходите за спазване на разпоредбите за сигурност, понижават оперативните и капиталовите разходи, свързани с киберсигурността, и дават възможност за по-ефективни транзакции като такива между купувачи и продавачи“, отбелязва McKinsey.
Биореволюция
Налице е „сливане на постиженията на биологичната наука“. Това „обещава значително въздействие върху икономиките и живота ни и ще засегне индустрии от здравеопазването и селското стопанство до потребителските стоки, енергията и материалите“.
Автоматизацията и секвенирането на ДНК, биореволюцията предполага разработването на генни терапии, хиперперперсонализирани лекарства и генетично базирани насоки за хранене. Тези технологични тенденции ще създадат нови пазари, но ще повдигнат и някои важни етични въпроси. „Организациите трябва да оценят своя bQ или биологичен коефициент. Трябва да подредят ресурсите, които трябва да отделят за биологични технологии и възможности, и дали да ги интегрират в съществуващата си научноизследователска и развойна дейност или да си партнират с научнообосновани стартиращи фирми“, казва McKinsey.
Материали от следващо поколение
Разработките в областта на материалознанието имат потенциала да променят множество пазарни сектори, включително фармацевтиката, енергетиката, транспорта, здравеопазването, полупроводниците и производството. Такива материали са графенът – единичен слой от въглеродни атоми, подредени в конфигурация на пчелна пита, който е около 200 пъти по-здрав от стоманата, въпреки невероятната си тънкост. Освен това той е много ефективен проводник и обещава да направи революция в работата на полупроводниците. Друг елемент е молибденовият дисулфид, чиито наночастици вече се използват в гъвкавата електроника.
Бъдещето на тенденциите в чистите технологии
Възобновяемата енергия, по-чистият, екологичен транспорт, енергийно ефективните сгради и устойчивото потребление на вода са в основата на тенденциите в чистите технологии. С намаляването на разходите, свързани с чистите технологии, тяхното използване става все по-широко разпространено и нарушаването им се усеща във все по-голям брой индустрии.
„Компаниите трябва да са в крак с нововъзникващите възможности за изграждане на бизнес, като проектират програми за оперативни подобрения, свързани с технологичното развитие, доставките, производството и намаляването на разходите“, вярва McKinsey. „Напредъкът на чистите технологии също така обещава изобилие от зелена енергия за поддържане на експоненциален технологичен растеж, най-вече в изчисленията с висока мощност.“