Доналд Тръмп заяви, че TikTok може да бъде придобита от новопредложен държавен инвестиционен фонд на САЩ, съобщава CNN. Изявлението не съдържа много подробности, но президентът каза, че приложението може да бъде „включено“ в евентуалния суверенен фонд, за да се запази достъпът до него в САЩ.
„Другите държави имат суверенни фондове“, поясни Тръмп, докато подписваше указ, с който нарежда на американските служители да създадат такъв фонд в Съединените щати по подобие на държавните инвестиционни фондове в страни като Норвегия и Саудитска Арабия. Те насочват националните си бюджети към финансови активи като акции, облигации и недвижими имоти.
Предложението идва в момент, когато
TikTok е под натиск да намери нов собственик до април,
след като Тръмп подписа 75-дневно удължаване на закона, който изисква приложението да бъде продадено от базираната в Китай компания ByteDance или да бъде забранено в САЩ.
Президентът обеща да съдейства за сключването на сделка, която да гарантира, че TikTok ще остане достъпeн за своите 170 милиона американски потребители. По-рано той заяви, че
Съединените щати биха могли да поемат „50% от собствеността“ в съвместно предприятие,
евентуално със съществуващите собственици на TikTok или с нови собственици.
Създаването на държавен инвестиционен фонд и последващото му използване за придобиване на платформата е малко вероятно да се случи скоро. Не е ясно кой ще го управлява и дали той ще може да събере десетките милиарди долари, които се оценяват като необходими за закупуването на платформата.
Нещо повече, придобиването на TikTok от правителството на САЩ може да повдигне някои сложни въпроси, предаде БТВ.
От техническа гледна точка предложението би могло да работи в рамките на закона „Продай или забрани“, приет с широка двупартийна подкрепа в Конгреса и подписан миналата година от доскорошния президент Джо Байдън. За да отговаря сделката на закона,
ByteDance не може да притежава повече от 20% дял в TikTok.
Компанията също така ще трябва да предаде пълния контрол върху алгоритъма на платформата. Тази опция не срещна подкрепа от китайската страна.
Ако обаче правителството на
САЩ придобие голям дял от собствеността в TikTok, приложението може да стане „неуправляемо“
поради защитата на Първата поправка. Тя може да ограничи правителството да преследва – или дори потенциално да насърчава определени видове изказвания.