Търсене
Close this search box.

Кои са едни от най-големите IT катастрофи в световен план?

Снимка: thenegotiator.co.uk

Кои са едни от най-големите IT катастрофи в световен план?

Снимка: thenegotiator.co.uk
Сподели

Независимо дали става дума за технологична или човешка грешка, дефектните хардуер или софтуер се отразяват негативно на репутацията и финансовото състояние на различни организации. А знаете ли кои са едни от най-големите IT катастрофи в световен план?

САЩ – Съветския съюз

Системата за ранно предупреждение на Съветския съюз уведомява, че Съединените щати са изстреляли пет балистични ракети. Въпреки това, един проницателен дежурен офицер от системата твърди, че е разсъждавал, че ако САЩ действително са изстреляли и атакували, щяха да го направят с повече от 5 ракети.

Причината за тази потенциална катастрофа е установена като дефект в софтуера, предназначен да филтрира фалшиви съобщения на ракети, създадени от сателити.

Експлозия на Ariane 5 през 1996 г.

През тази година Ariane 5, най-новата европейска безпилотна ракета за изстрелване на спътници, носеща комплект от четири научни спътника, е

умишлено взривена само няколко секунди след излитането си

за първия полет от Куру, Френска Гвиана. Той е предназначен за изследване на взаимодействието на магнитното поле между Земята и слънчевите ветрове.

Съобщава се, че самоунищожителното действие е било активирано от софтуер, който се е опитал да преобразува част от данните от 64-битов формат в 16-битов, което е довело до грешка.

2006 г. – несъвместим софтуер в Airbus A380

През 2006 г. две организации, едната от Франция, а другата от Германия, сключват договор за доставка на софтуер CATIA. Докато френската система използва най-новата версия на програмата, немската е остаряла. Съответно – когато Airbus комбинира двете половини на самолета, разликите в софтуера създават ситуация, при която окабеляването на едната не съответства на другата. Въпреки че проблемът в крайна сметка е отстранен, това е свързано с неразкрити разходи, които отлагат проекта поне с една година или повече.

Катастрофа в Child Support Agency – CSA

Твърди се, че IT гигантът Electronic Data Systems (EDS) е допринесъл значително за тази катастрофа в Обединеното кралство и тяхната Child Support Agency – CSA. Компютърната система CS2 не е изплатила достатъчно пари на около 700 000. Близо 1,9 милиона обаче са били облагодетелствани с повече от полагаемото. Резултатът беше „сметка“ за данъкоплатците в размер на повече от 1 млрд. паунда и разрушаване на CSA.

1990 г. – срив на мрежата на AT&T

В един от комутационните центрове на AT&T възниква сравнително дребен проблем, който води до пълно спиране на работата. При възстановяването на услугата обаче автоматично е изпратено съобщение до другите центрове, което ги кара да се изключат и възстановят. Причината за това е грешка в един ред код, добавен по време на сложно обновяване на софтуера. Това e пример как един незначителен IT проблем е довел до загуба на около 200 000 резервации само за American Airlines.

2006 г. – експлодиращи лаптопи

Лаптоп на Dell избухва в пламъци на търговско изложение в Япония, пише tvgconsulting.com. Говорител тогава съобщава, че проблемът е проследен и е свързан с батерията/захранването на този конкретен лаптоп, който прегрява и се запалва. Dell благоразумно реши, че би било разумно да изтегли и замени около 4,1 млн. батерии за лаптопи Sony.

Apple също съобщи за проблеми с iPod и Macbook. Докладите сочат, че само Matsushita е трябвало да изтегли около 54 милиона устройства. По това време Sony изчислява, че общите разходи за поддръжка на програмите за изтегляне на Apple и Dell ще бъдат в размер на 20-30 млрд. йени.

1999-2000 г.  – катастрофата, която не се случи (Y2K)

Много източници на информация прогнозираха различни бедствия, но в крайна сметка такива нямаше. Въпреки предсказанията за този

компютърен ден на Страшния съд и опустошението, което щеше да предизвика,

властите се придържаха към първоначалната програма за двуцифрени числа. В резултат на това е изчислено, че са похарчени милиарди долари, за да се избегне грешката на хилядолетието, която не се случи.

Наблюдение на климата на Марс през 1998 г.

Mars Climate Orbiter и Mars Polar Lander са били космически апарати в рамките на програма, предназначена за

изучаване на времето на планетата Марс, включително на климата, водата

и съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата. Подизпълнителят обаче използвал американските имперски единици, за разлика от определените от НАСА европейски метрични единици. В резултат на това възниква навигационна грешка, при която Polar Lander прелита ниско в атмосферата и бива унищожен.

2007 г. – полетите в Лос Анджелис са приземени

Установено е, че

мрежова карта е причина за спирането на около 17 000 самолета

на международното летище в Лос Анджелис. Твърди се, че вместо да се изключи както трябва, картата е продължила да изпраща неверни данни по мрежата.

Резултатът е, че данните продължават да се изливат, докато не поразяват цялата мрежа на агенцията „Митници и гранична охрана на САЩ“ (USCBP) и я спират напълно. Поради това в продължение на около 8 часа

никой не е имал право да влезе или да напусне САЩ.
1999 г. – компютърна система на Siemens

Около 500 000 британски граждани откриват, че новите им паспорти не могат да бъдат издадени навреме. Причината е, че Паспортната агенция е въвела нова компютърна система на Siemens, но без да я тества добре и без да обучи персонала си. Тъй като огромен брой разочаровани хора пропуснали почивката си, Министерството на вътрешните работи било принудено да изплати обезщетение в размер на милиони лири.

2024 – CROWDSTRIKE

Компании и организации в цял свят – от банки до авиопревозвачи и медии, пострадаха при IT срив, който доведе до прекъсване и закъснение на редица услуги. Ударът засегна и редица компании в България като банки и телекоми. Има закъснения на полети на много летища в Европа, съобщи ВВС.

Според запознати сривът се дължи на ъпдейт на софтуера CrowdStrike, който пък блокирал работещите с Windows системи.

От Microsoft обявиха, че някои от клиентите на облачната му платформа Azure в САЩ могат да бъдат засегнати и че проучва какво се случва. По-късно от компанията обявиха, че „не става дума за кибератака, а за IT проблем“. „Повечето услуги са възстановени“, добавиха от Microsoft.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас