През 2024 година TikTok затвърждава позицията си като една от най-използваните социални мрежи от младите в България. Данни от дигитални агенции показват, че над 1 милион българи са били активни в платформата през изминалата година. Основната част от тях са на възраст между 13 и 25 години.
Въпреки нарастващата популярност на платформата, експерти предупреждават за сериозни рискове, свързани с опасните предизвикателства, които продължават да се разпространяват в онлайн пространството.
Предизвикателството „Супермен“ (известно още като #Supermantrend)
При това предизвикателство едно дете скача в ръцете на няколко други, след което те го изхвърлят назад във въздуха, така че да изглежда като летящ супергерой. Това често води до падане по глава и сериозни наранявания в областта на китките, което може да причини трайни травми. TikTok трендът вече разтревожи властите в няколко наши съседки като Северна Македония, Гърция и Румъния. На Запад предизвикателството също набира популярност сред младите. Във Франция и Белгия няколко училища предприеха мерки за забраната му заради сериозните рискове, които то носи.
За последния случай у нас алармира директорът на столичното 119-то училище Диян Стаматов, който публикува предупреждение във Фейсбук. Той призова за пълна забрана на достъпа до TikTok сред учениците в страната.
Опитвайки се да полети като супермен,
шестокласник от столичното училище получава травма на главата
и е откаран в “Пирогов”. Според директора това се случва по време на междучасие.
Предизвикателството „Хроминг“ (известно още като #WhipTok)
„Хромингът“ представлява вдишване на изпарения на битови продукти като лепило, лак за нокти или боя за коса. Опасната практика се използва като средство за дрогиране чрез вдишване на въглеводороди чрез злоупотреба с различни леснодостъпни продукти. Такива са перманентни маркери, аерозолни дезодоранти, кърпи за прах за компютри, почистващи препарати, бензин и спрей за коса и др.
Признаци, че детето се занимава с тази практика, са
честото кървене от носа или ранички в и около устата
и носа. Предизвикателството може да има фатални последици.
Предизвикателството „Сърфинг с кола“ (известно още като #CarSurfing)
Този рискован тренд включва катерене или скачане върху движещи се превозни средства. Участниците се опитват да се задържат на капака, покрива или други части на автомобила. Майката на 18-годишната Емили от САЩ споделя в TikTok за рисковете, свързани с предизвикателството, след като губи дъщеря си заради него. След употреба на алкохол Ема се качва в кола с приятели и опитва да изпълни опасното предизвикателство. Резултатът е фатален, а майка ѝ решава да превърне профила на дъщеря си в място, където да споделя за рисковете от подобни предизвикателства. Видеото, в което разказва за инцидента, събира над 1.5 милиона гледания.
„Огненото предизвикателство“ (известно още като #JulTrend)
Това предизвикателство отново набра популярност в TikTok през последните 12 месеца, въпреки че не е ново явление. Тази опасна тенденция има няколко начина на изпълнение, като всеки от тях крие сериозни рискове за здравето и безопасността на децата. В една от версиите се използват аерозолни флакони като лак за коса, които се пръскат върху огледало, след което спреят се запалва. Целта е да се създаде красив, но изключително опасен ефект на горящ образ в огледалото.
Втората, още по-рискова версия, която стана популярна през 2024 г., включва използването на
дезинфектант или парфюм, които се нанасят върху ръцете и след това се запалват.
След броени секунди детето трябва да изгаси пламъците, за да избегнат сериозни наранявания, съобщи БТВ. Нито една от формите на „Огненото предизвикателство“ не е безопасна.
Експерти предупреждават, че тези действия могат да доведат до сериозни последствия, ако не се изпълняват от професионалисти с подходящо оборудване и обучение.
„Задушаващо предизвикатeлство“ (известно още като #Blackout challenge)
Предизвикателството, което насърчава децата да задържат дъха си до момент на временна загуба на съзнание, може да бъде открито в приложението още през 2008 г. От 2021 г. насам обаче тенденцията набира нова сила и успява да привлече все повече и повече потребители с всяка изминала година.
В края на 2022 г. Bloomberg Businessweek публикува доклад, според който The Blackout Challenge е
свързано със смъртните случаи на поне 15 деца,
всички те не по-големи от 12-годишни.
Задържането на дъха за прекалено дълго време нарушава доставянето на кислород към мозъка, което може да доведе до трайни мозъчни увреждания, неврологични проблеми, а в някои случаи и фатален край.