Повече от половината участници в експеримент, проведен от най-голямата световна технологична организация – Институт на инженерите по електротехника и електроника (IEEE), са посочили, че GPT-4 е човек. Това се случва при провеждане на теста на Тюринг. Това гласи публикация в научното списание „Livescience“.
В експеримента са участвали 500 души, които са общували с четирима събеседници. Един от тях е бил човек, а останалите – и три езикови модела на изкуствен интелект (AI) – ELIZA (компютърна програма от 60-те години на XX век), GPT – 3.5 и GPT – 4.
54% от участниците са приели GPT-4 за човек, GPT – 3.5 e измамил половината от хората, а ELIZA – само 22%. Човекът е бил разпознат като реално същество от 67% от участващите.
Тестът на Тюринг, предложен за първи път като
„игра на имитация” от компютърния учен Алън Тюринг
през 1950 г. Той преценява дали способността на машината да показва интелигентност е неразличима от способността на човека. За да може една машина да премине теста на Тюринг, тя трябва да може да говори с някого и да го заблуди, че е човек. Досега машина никога не е преминавала успешно теста на Тюринг, припомня „Площад Славейков“.
Още в края на месец май изследователи от Масачузетския технологичен институт посочиха, че като „страничен ефект“ при обучението на изкуствения интелект, в него са се зародили
способности целенасочено да манипулира
и лъже. Според учените поведението на AI е станало по-сложно и се е приближило до това на човека.
Това важи особено за невронните мрежи с езикови модели като ChatGPT например. Те не били тренирани да лъжат, а в много случаи дори им е било категорично забранено да постъпват нечестно. Въпреки това се оказало, че езиковите модели на AI не просто лъжат чудесно, а и успяват да пренебрегнат забраните.