През 1973 г. Мартин Купър стои на тротоара на Шесто авеню в Манхатън с устройство с размерите на тухла и прави първото публично обаждане от мобилен телефон до един от мъжете, с които се е състезавал за разработването на устройството.
„Обаждам ти се от мобилен телефон, но истински мобилен телефон, личен, ръчен, преносим мобилен телефон“, каза Купър, тогава инженер в Motorola, на Джоел Енгел, ръководител на притежаваните от AT&T Bell Labs .
Въпреки че мобилните телефони
няма да бъдат достъпни за обикновения потребител още едно десетилетие,
всеки, който е минавал покрай Купър на улицата този ден, е можел да види как се пише история, пише CNN.
Месеци преди това първо обаждане Motorola се надпреварваше да създаде мобилен телефон срещу Bell Labs. Това е легендарното изследователско звено на AT&T, което е разработило транзистора и други иновации.
След първото обаждане на Купър проблемите с производството и правителствените регулации забавиха напредъка в пускането на телефона на обществеността.
„Аз съм оптимист. Знам, че мобилният телефон има недостатъци. Има хора, които се пристрастяват към него. Имаме хора, които минават през улицата и говорят по мобилните си телефони“, изтъкна той. Той дори пише книга за трансформиращата сила на мобилния телефон, основа компании и направи обиколки с лекции и медийни изяви.
По-късно телефонът, подобен на тухла, се развива и е заменено от широка гама от по-тънки, по-бързи телефони, които постоянно променят параметрите си. И докато въздействието на мобилните телефони върху животите ни може да е изненадващо за някои хора, то Купър, че го е очаквал от самото начало.
„Не бях изненадан, че всеки има мобилен телефон“, коментира 94-годишният създател на устройството, съобщи БТВ.
Едва през 90-те години на миналия век модерният мобилен телефон набира популярност, тъй като размерът му значителни намалява и става много по-удобен за потребителя. Днес 97% от американците притежават някакъв мобилен телефон според проучване от 2021 г. на Pew Research Center.
„Като цяло мисля, че мобилният телефон промени човечеството към по-добро и това ще продължи и в бъдеще“, обобщи той.