Заплахата за блокиране на TikTok в САЩ стигна до неочакван обрат. Bloomberg обяви на база на свои източници, че милиардерът Илън Мъск би могъл да придобие американските активи на ByteDance, ако китайската компания не успее да се пребори срещу законовата забрана на приложението си.
Евентуалната сделка се обмисля от държавни служители в Китай, твърди още бизнес медията. Новината беше разпространена масово на фона на очакванията Върховният съд на САЩ да потвърди легитимността на забраната и тя да влезе в сила от 19 януари.
Компанията-майка нa TikTok обаче отрече новината за сделка с Мъск.
„Не може да се очаква да коментираме пълни измислици“, казва говорител на платформата пред BBC.
Източниците на Bloomberg твърдят, че китайските власти вече са започнали да обсъждат план за бъдещето на TikTok като
част от по-широка дискусия за политиката спрямо Доналд Тръмп и Мъск,
който вече е част от екипа му.
Самият Илън Мъск не е коментирал официално дали има намерения да купува приложението. Преди месеци обаче изрази мнението си, че то не бива да се забранява. Bloomberg коментира още и че намесата на китайските власти в решението за бъдещето на TikTok подсказва, че съдбата на платформата вече не е изцяло под контрола на мениджърите на ByteDance.
Компанията обаче отрича да има каквото и да е влияние от страна на Китайската комунистическа партия в оперативните ѝ решения. Правителството – чрез регулаторната Агенция за киберпространството на Китай – притежава 1% от акциите на най-голямата китайска дъщерна фирма на ByteDance.
Т.нар. златна акция
дава правото на властите да номинират един от тримата директори на подразделението –
то притежава лицензите за новинарския агрегатор Toutiao и копието на TikTok за Китай Douyin.
По същия начин китайските власти купуват златни акции в подчиненo звенo на Alibaba, за да упражняват по-широк контрол върху съдържанието на неговата стрийминг платформа и уеб браузър.
Решението на Върховния съд на САЩ трябва да стане ясно до няколко дни, но засега деветимата съдии дават сигнал, че по-скоро приемат аргументите на правителството –
TikTok може да се използва от китайските власти за политически манипулации
и следене.
Ако Мъск все пак придобие видео платформата, това ще умножи двойно медийното и рекламното му влияние, отбелязва „Булевард България“.
Потребителите на TikTok в САЩ са около 170 000 000 души, особено млади хора. Х има около 106 000 000 американски потребители.
TikTok генерира и огромни обеми от данни, които Илън Мъск би имал интерес да използва за тренирането на своя изкуствен интелект xAI.
Формално Пекин твърди, че няма отношение към действията на ByteDance извън Китай. Въпреки всичко – правителството трябва да одобри евентуалната продажба, част от която ще включва и уникалната система за персонализирани препоръки.