Технологиите, които промениха света на медицината

Снимка: Fit Ztudio / Shutterstock.com

Технологиите, които промениха света на медицината

Снимка: Fit Ztudio / Shutterstock.com
Сподели

Представете си, че някой се нуждае от трансплантация на сърце и учените вземат клетки от него, за да му създадат такова. Този сценарий, който някога се е смятал за научна фантастика, сега се превръща в реалност благодарение на революционния напредък в технологиите. През 2024 г. здравната индустрия е в челните редици на иновациите. Технологиите в сектора на здравеопазването променят начина, по който се подхожда към грижите за пациентите, медицинските изследвания и управлението на заболяванията. Възможностите изглеждат неограничени – от изкуствен интелект и телемедицина до биопринтиране и нанотехнологии.

3D биопринтери

Една от най-новите технологични тенденции в здравеопазването е биопринтирането, пише програмистът Oleh Pylyp в нюзлетъра HealthRun Insider, цитиран в LinkedIn. 3D биопринтирането е технология, при която бионичните материали се смесват с живи клетки и се отпечатват в 3D формат. По този начин се изграждат триизмерни структури, подобни на естествените.

Изследователите от Университета в Тел Авив вече са произвели първото в света биопринтирано човешко сърце, използвайки собствените клетки на пациента и биоматериали. На този етап биопринтираното сърце е малко – с размерите на сърце на заек, но

големите човешки сърца изискват използването на същата технология.

Технологията за биопринтиране има потенциал и за изработване на изкуствени ретини. Един от методите включва полагане на активиран от светлината протеин и свързващо вещество върху филм за производство на тези изкуствени ретини.

Наномедицина

Технологиите като наномедицината обещават ранно откриване на болести, превенция, подобряване на медицинската диагностика и ефективно лечение на различни заболявания. Понастоящем стотици продукти са в процес на

клинични изпитвания в области като сърдечносъдови, невродегенеративни,

мускулно-скелетни и възпалителни заболявания.

Наномедицината използва наночастици и наноустройства за взаимодействие с биологичните системи на молекулярно и клетъчно ниво. Тези наноматериали са разработени така, че да изпълняват специфични функции. Такива са доставката на лекарства, визуализация или сензориране в организма.

Например наночастиците могат да бъдат проектирани, за да

капсулират лекарства и да ги доставят до целеви места в тялото –

тумори или възпалени тъкани.

В областта на визуализацията наночастиците служат за подобряване на визуализацията при ЯМР, компютърна томография и флуоресцентни изображения.

Виртуални болници

С напредването на телемедицината физическите бариери между лекарите и пациентите стават все по-невидими. Въпреки това – при видеоконсултациите все още липсва личното отношение, характерно за посещенията лице в лице.

Тук се появява концепцията за виртуални болници. Тези цифрови съоръжения възпроизвеждат облика на реални медицински заведения. Те позволяват на пациентите и доставчиците на здравни услуги да участват във

виртуални консултации с помощта на аватари.

В същото време пациентите със сходни здравословни състояния могат да се присъединят към групи за подкрепа и общности за споделяне на опит и осигуряване на емоционална подкрепа. Лекарите пък могат да си сътрудничат с колеги, да обсъждат случаи и да усъвършенстват уменията си с помощта на 3D модели и симулации.

Изкуствен интелект

Изкуственият интелект е на път да направи революция в разработването на лекарства.  AI може да въведе 50 нови терапии през следващото десетилетие, което може да спести милиарди разходи за разработване годишно.

Освен това може да помогне за диагностиката и лечението на хората. За това свидетелства одобрението на множество медицински изделия с помощта на изкуствен интелект. Те варират от сензори за

смартчасовници, способни да откриват предсърдно мъждене,

до усъвършенствани алгоритми за откриване на заболявания чрез реконструкция на изображения. Тези иновативни инструменти обещават да повишат точността, ефективността и достъпността на здравеопазването.

VR

Епохата, в която VR технологиите се свързваха единствено с игрите, отмина. Днес тя навлезе в различни аспекти на живота и се превърна в една от технологичните тенденции в здравеопазването. Тази авангардна технология се използва широко в области като

физиотерапия, медицинско обучение и програми за управление на стреса.

Хирурзите вече използват нововъведенията на виртуалната и добавената реалност не само за провеждане на предоперативни прегледи на органи, но и за навигация по 3D модели на сложни хирургически процедури.

Чрез интерактивните VR технологии лекарите и студентите по медицина могат напълно да се потопят във виртуална среда, където да оценяват пациентите, да преглеждат медицинските истории, да диагностицират заболяванията и да предписват лечения. Те могат да общуват със семействата на пациентите и да симулират спешни сценарии.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас