Великденската ваканция е време за семейството, разходки и... малко кино удоволствие! Ако търсите вдъхновяващи, трогателни или просто забавни филми, с които да се потопите в уютната атмосфера на празничните дни, платформата 7Arts предлага чудесен подбор. Ето 10 специални заглавия, които ще ви пренесат от Индия до улиците на Сен Тропе — с много емоции и неподправено киноизживяване.
1. „Плитката“
Първоначално действието ни пренася в Индия, където Смита мечтае да даде образование на малката си дъщеря и е готова на всичко, за да осъществи този стремеж. В същото време Джулия работи в ателието за перуки на баща си в Италия и открива, че семейният бизнес е изправен пред фалит. От своя страна канадката Сара, талантлива адвокатка, е на път да оглави престижна кантора, когато получава диагноза рак на гърдата. Въпреки че никога не са се срещали, Смита, Джулия и Сара се оказват свързани - като кичурите в една плитка. Заснет на три континента — на хинди, италиански и английски език - и озарен от присъствието на три забележителни актриси, „Плитката“ е въздействащ филм за смелостта пред лицето на изпитанията и несгодите.
2. „Капитанът“
В началото на Втората световна война Салваторе Тодаро командва „Капелини“ - подводница от италианския кралски флот. Екипажът му е въоръжен с кинжали, тъй като в случай на таран може да се стигне до ръкопашен бой. Една непрогледна нощ през октомври 1940 г., в Атлантическия океан, „Капелини“ се натъква на въоръжен търговски кораб, плаващ с изгасени светлини. Подводницата го потапя, но в същия момент Тодаро взема решение, което ще остане в историята: той спасява 26-те белгийци, оцелели след корабокрушението, които иначе биха загинали в океана, и ги отвежда до най-близкото пристанище.
„Капитанът“ разказва истинската история на Салваторе Тодаро - човек, който рискува безопасността на собствената си подводница и екипаж, за да спаси моряци от вражески кораб. Филмът е силен призив за поставяне на човешките ценности и състрадание над бруталната логика на войната.
3. „Минали животи“
Филмът проследява романтичната история на двама корейски ученици в продължение на 24 години и как животът ги разделя, докато всеки поема по своя път. „Минали животи“ е номиниран за „Оскар“ в две категории – за най-добър филм и за най-оригинален сценарий.
4. „Урок“
Българският филм „Урок“ проследява моралната дилема на една учителка, изправена пред невъзможен избор. Филм, който задава важни въпроси и оставя трайна емоционална следа. Млада учителка трябва да се справи с пореден проблем в класа – има крадец сред учениците. Тя е уверена, че ще го разкрие и ще му даде „добър урок“. Но и в личния ѝ живот нещата стигат критична точка – заради дългове съществува опасност да отнемат дома на семейството ѝ. Пред нея стои тежката дилема: да запази принципите си или да направи компромис.
5. „Пинокио“
Историята на дървената кукла Пинокио, която след безброй премеждия се превръща в истинско момче, е създадена от Карло Колоди само за една нощ. В нея авторът вплита целия блясък на италианската приказна традиция, както и силата на собствената си фантазия и мъдрост. Версията на Матео Гароне е визуално завладяваща и носи мрачен чар. Перфектна както за семейна киновечер, така и за кино сутрин с чаша кафе и топъл козунак.
6. „Здравей, мой живот“
Комедия за това какво е да станеш родител, когато най-малко го очакваш - и как човек без деца се превръща в отговорен възрастен, способен да се грижи за другите. В крайна сметка, от зачеването до раждането на детето, мъжът най-често остава просто мълчалив спътник. Докато в един прекрасен ден - сякаш извадено от куфар - детето не се появи в ръцете му. Но мъжът не става баща в този миг. В този миг той просто потегля на едно дълго пътешествие.
7. „Брак по италиански“
София Лорен и Марчело Мастрояни в една от вечните класики на италианското кино. Романтика, комедия и страст в стил, който само италианците умеят.
Сладкарят Доменико приютява Филумена, за да му бъде едновременно прислужница и любовница. Преструвайки се, че е на прага на смъртта, тя успява да го прилъже да се ожени за нея. Той се опитва да анулира брака, но Филумена му казва, че има три деца, едно от които е негово. Де Сика подсилва почти пиранделовите тонове на оригиналния текст с присъщата си ирония и режисира един от най-успешните си филми. В петия си съвместен проект (от общо 11) великите Лорен и Мастрояни правят едни от най-паметните си роли.
8. „Изненадващо пътуване“
Лека и жизнерадостна комедия за пътешествие, което започва неочаквано, но се превръща в истинско приключение. Перфектен избор за тези, които обичат да търсят нови хоризонти.
Майкъл (Рон Мос), брокер от Ню Йорк, решава да промени живота си и купува ферма в Пулия, Италия. Когато пристига, за да се настани, всичко се обърква и той разбира, че не всичко е такова, каквото изглежда. След серия забавни ситуации, Майкъл се среща с колоритно местно семейство, чийто глава е Дон Антонио, а нещата се усложняват още повече, когато той се влюбва.
9. „Красиви лъжи“
Френска романтична комедия с Одри Тоту, перфектна за вечер с чаша вино и добро настроение.
Млада собственичка на фризьорски салон в крайбрежен град, Емили получава анонимно любовно писмо, чийто път води до... кошчето. Впоследствие тя размисля и го препраща на майка си Мади, която е разстроена след развода си и все още не знае за втория брак на съпруга си.
Идеята на Емили предизвиква интерес у Мади и тя започва да очаква ново писмо от тайнствения непознат. Писмото е от помощника Жан, който е тайно влюбен в Емили. Всъщност той е лингвист, преводач от 5 езика в ЮНЕСКО и помага временно в салона. Емили незабавно го уволнява по „несъвместими“ интелектуални причини, но ситуацията се усложнява.
Мади вече подозира, че младият Жан е нейният таен обожател, а Емили продължава играта с писмата, които й носят удоволствие. Така започват неприятностите, между които любовта трябва сама да намери път за щастието на всички.
10. „Полицаят от Сен Тропе“
Класика с Луи дьо Финес! Ако имате нужда от смях, тази комедия и цялата ѝ поредица ще ви върнат в златните години на френския хумор. Може да започнете от първия филм, а защо не и да си направите мини-маратон с цялата шестология по повод Великденските празници?