Чешко-словашкият документален филм Better Go Mad in the Wild („По-добре полудей в дивата природа“) спечели Голямата награда „Кристален глобус“ на Международния филмов фестивал в Карлови Вари, който приключи своето 59-о издание, съобщава „Скрийн дейли“.
Петият игрален филм на чехословашкия режисьор Миро Ремо е свободно базиран на едноименната книга на Алес Палан и Ян Сибик. Той проследява двама близнаци, които се опитват да разберат дали е възможно да прекарат целия си живот на едно и също място, пише БТА.
Журито присъди наградата от 25 000 щатски долара, която бе поделена между Ремо и продуцента Томаш Хруби, като похвали „забавния поглед към изчезващото изкуство да бъдеш верен на себе си“.
Иранският игрален филм Bidad на Сохейл Беираги, който бе добавен в конкурса за „Кристален глобус“ в последния момент, за да се гарантира безопасността на екипа,
спечели специалната награда на журито от 15 000 долара.
Филмът разказва историята на млада певица, която отказва да приеме, че на жените не е позволено да се изявяват публично.
„Отразявайки смелостта, необходима за създаването на такъв филм в Иран, Bidad на сценариста и режисьор Сохейл Беираги е също толкова смел в неочакваните обрати в сюжета“, отбеляза журито.
Наградата за най-добър режисьор беше поделена между Витаутас Каткус за литовско-норвежко-шведската копродукция The Visitor („Посетителят“) и Натан Амброзиони за френския филм Out of Love.
Наградите за актьорско майсторство отидоха при
Пиа Телта – най-добра актриса за Don’t Call Me Mama,
и Алекс Брендемул – най-добър актьор за When a River Becomes the Sea.
Журито даде специална награда на Катерина Фалброва за ролята ѝ в драмата за сексуално насилие Broken Voices на Ондрей Провазник. Отличието на публиката отиде при We’ve Got to Frame It! – едночасовото интервю с покойния президент на фестивала Йири Бартошка.
Бангладешкият игрален филм Sand City на Махде Хасан спечели голямата награда в конкурса „Проксима“. Той проследява двама крадци на пясък в столицата Дака, които откриват отрязан пръст.
По-рано обявените
почетни награди бяха връчени по време на фестивала на Стелан Скарсгард и Йиржи Брожек,
а отличието на председателя на фестивала получиха Вики Крипс, Дакота Джонсън и Питър Сарсгаард.
Две копродукции на България също бяха включени в селекцията на фестивала. Филмът Cinema Jazireh на турския режисьор Гьозде Кура бе сред кандидатите за голямата награда. Действието се развива в Афганистан при управлението на талибаните. Лентата е копродукция на Турция, Иран, България и Румъния. От българска страна копродуцент е Светла Цоцоркова.
В секцията “Проксима” участва лентата How Come It’s All Green Out Here? („Как така тук всичко е зелено?“, реж. Никола Лезаич), копродукция на Сърбия, Хърватия и България. От българска страна продуцент е Николай Мутафчиев. Филмът разказва за режисьор, който не е доволен от кариерата си. Той купува старо комби, което преустройва в кемпер, за да пътува няколко месеца със съпругата и дъщеря си. По време на пътуването той научава нови неща за родителите си, за семейството, а някои от възродените спомени изглеждат нереални.