Обикновено електрическо табло в центъра на София бе преобразено с ръчно рисувана карта на столицата от първите десетилетия на XX век. На фасадата на жилищна кооперация „България“ (на ъгъла на улиците „Ангел Кънчев“ и „Уилям Гладстон“) се появиха
изображения на легендарни места от миналото –
сладкарница „Роза“, където Елин Пелин пише „Андрешко“, любимото място на хайлайфа – гранд хотел „Панах“, Арменското кафене, бирариите „Червен рак“ и „Батенберг“, великолепното здание на хотел „Юнион палас“, прочутата книжарница на Тодор Ф. Чипев и много други.
Снимка: Теодор Войников
Пресъздадени са легендарната улица „Търговска“, пасажът „Св. Никола“ и красиви здания в т. нар. виенски стил. В легендата към картата са описани общо 87 локации, част от най-знаковите места в София в онези години.
Инициативата, която вече привлича интерес сред минувачите в района, е на домоуправителя на кооперацията Юли Кривошиев и съседите му в сградата. За шаблон е използвана илюстрованата карта „София – столица на Царство България (1879 – 1846 г.)“, отпечатана през 2023 г.
Снимка: Теодор Войников
Теодор Войников начертава, оцветява и надписва на ръка картата на ел. таблото. Средствата за начинанието са отделени от живеещите в кооперацията и от автора на картата. „С тази инициатива показваме, че понякога с малко усилия и средства можем да подобрим градската среда към по-добро“, споделя Войников. „Радва ме мисълта как забързаните минувачи, улисани в ежедневните си грижи, се спират и за миг се пренасят в една отминала епоха.
Надявам се картата да радва софиянци дълго
и да не стане жертва на вандализъм“, продължава той.
Снимка: Теодор Войников
Тодор Войников е роден на 6 май 1945 г. През 1975 г. се дипломира като архитект. Автор е на книгата „Драски по софийските работи“ (2020 г.), която е удостоена с „Наградата на журито“ на Столична община за ярки постижения в областта на културата през 2021 г.