Кино „Люмиер“ на 5 юли, неделя, от 19:00 ч. ще излъчи черно-белия шедьовър на Ингмар Бергман – „Персона“, по повод 60-годишнината от премиерата му, съобщават организаторите.
Годината е 1965. Бергман е хоспитализиран в кралската болница „Софиахемет“ в Стокхолм. Изтощен от работата, с пневмония и алергия към пеницилин. „Мислех, че никога няма да се върна към правенето на филми. Но после бавно, много бавно започнах да пиша „Персона“.
Мисля, че „Персона“ ми спаси живота“, казва той.
Лентата разказва за Елизабет Фоглер - известна актриса, която спира да говори по средата на спектакъл. Не е болна, просто решава да замълчи. Изпратена е на почивка с медицинска сестра на остров Форе и оттам нататък двете жени, затворени насаме, започват да се сливат една в друга. Чие е лицето? Чия е историята? Бергман не отговаря. „Усещам, че с „Персона“ се докоснах до безмълвни тайни, които само киното може да открие“, казва той. Лив Улман произнася само една дума в целия филм.
Бергман и Улман се влюбват по време на снимките и са заедно пет години след тях.
Сюзан Зонтаг написва есе за „Персона“ в Sight and Sound, което и до днес е отправна точка за всяка дискусия за филма. „Да познаеш нещо интензивно означава в крайна сметка да го изчерпаш“, пише тя. Шестдесет години по-късно „Персона“ все още не е изчерпана, пише екипът на KinoCult.
Режисьор и сценарист на „Персона“ е Ингмар Бергман. В ролите са Биби Андерсон и Лив Улман, оператор е Свен Нюквист, монтажът е на Ула Рюгебю, а музиката е на Ларс Йохан Верле.