Почти никоя държава (с няколко изключения, сред които Русия) не е избегнала митата, които американският президент Доналд Тръмп обяви, че налага след встъпването си в длъжност. Това доведе до срив на борсите, който пък предизвика бързото замразяване на държавните такси. Президентът обяви 90-дневна пауза върху наричаните от администрацията „реципрочни“ мита върху вноса от почти 60 страни и Европейския съюз. Налозите бяха „персонализирани“ за всеки търговски партньор и съответстваха на размера на търговския излишък със САЩ. Вместо това сега вносът от тези търговски партньори ще подлежи на фиксираното мито от 10%, което Тръмп наложи на стоки, пристигащи от всички чужди страни. След изтичането на този гратисен период обаче икономическата опасност отново ще стане реална. Застрашена ли е развлекателната индустрия?
Първи реакции след наложените мита
Снимка: Robyn Beck/AFP/Getting Images; Reed Saxon/AP Photo
Драматичните мита, които президентът Тръмп обяви няма да доведат до пряко увеличаване на разходите на повечето медийни и развлекателни компании. Според анализатори обаче верижните ефекти, а именно понижените потребителски разходи в САЩ и намаляването на рекламните бюджети, ще се отразят негативно на печалбите на Холивуд.
„Реципрочните“ мита на Тръмп „няма да причинят много преки вреди“ на медийните и развлекателните компании, пише старши анализаторът на Morningstar Матю Долгин. Освен компании като Apple и Roku, за които хардуерът съставлява значителна част от приходите, „повечето компании в сектора не разчитат много или изобщо на продажбата на стоки“. Въпреки това повечето от тях са пряко зависими от потребителските разходи. Това означава, че
икономическата слабост, която е резултат от митата, може да попречи на бизнеса.
Предприятията, засегнати от по-високите мита, няма да поемат тези разходи, което би означавало по-високи цени за потребителите, пише Variety. „Едно от първите места, където те ще харчат по-малко, са медиите и развлеченията“, казва Си Джей Банга, директор в сферата на телекомуникациите, медиите и технологиите в PwC.
Икономическият спад би довел и до намаляване на разходите за реклама, смята експертът. В същото време доларите за реклама „захранват голяма част от медийната и развлекателната индустрия“.
„Това, което видяхме от нашите проучвания, е, че компаниите, които не намаляват маркетинга по време на криза, се справят много по-добре от тези, които го правят“, изтъкна Банга.
Възможно е да има и други последици. Тъй като европейските страни се борят да преодолеят икономическите предизвикателства, породени от новия стратегически курс на Съединените щати към международните конфликти,
„настроенията към американските филми и медии могат да се променят
сред европейската общественост“, очаква Маги Суитек, икономист и старши директор на изследователския отдел в Института Милкен, непартиен мозъчен тръст.
„Твърде рано е да се каже какви могат да бъдат дългосрочните последици от тези промени в настроенията, но ще бъде важно да се проследят данните за общественото мнение, за да се разбере по-добре какво може да се очаква от бъдещето на Холивуд“.
Още преди обявяването на митата от Тръмп в „Деня на освобождението“, потребителското доверие в САЩ вече беше на ръба. Изявлението на американския президент „вкара нов кръг от сътресения на пазарите, който вероятно ще се отрази на потребителските нагласи“, прогнозира Суитек.
Кои компании бяха големите губещи от решението на Тръмп?
Снимка: Disney
Някои от най-големите губещи в сферата на американски медийни и развлекателни компании са Disney, Warner Bros. Discovery, Live Nation Entertainment и Roku.
Тематичните паркове и преживявания на Disney генерират по-голямата част от печалбата на компанията и
„рецесията вероятно ще потисне туризма
и ще намали посещаемостта им“, пише Долгин от Morningstar. Освен това - „Disney е изложена на риск от по-малко международен туризъм в САЩ, особено от Канада, поради охлаждане на външните отношения“. Според него Live Nation е изложена на подобна опасност, „тъй като посещаването на концерти е лукс, от който потребителите могат да се откажат при необходимост“.
Макар че при рецесия бизнесът на Disney ще отчете по-ниски печалби, „подобряването на стрийминг бизнеса потенциално ще компенсира слабостта на тематичните паркове“, добавя Долгин.
Що се отнася до спада на акциите на Warner Bros. Discovery, той обясни това до голяма степен с дълговата тежест на компанията.
Roku пък разчита на международно производство от Китай, Югоизточна Азия, Мексико и Бразилия за телевизорите и устройствата, които продава. Този бизнес обаче е на загуба. Цялата печалба на компанията се генерира от продажби на реклами и споразумения за споделяне на приходи, „които няма да бъдат пряко засегнати от тарифите“, изтъква още Долгин. Въпреки това бизнесът на Roku ще пострада, ако разходите за реклама намалеят, „така че акциите не изглеждат привлекателни“.
Компаниите за потребителска електроника ще бъдат пряко засегнати от наказателните мита на Тръмп за Китай и други азиатски държави.
„Тези мита ще повишат потребителските цени
и ще принудят търговските ни партньори да предприемат ответни мерки. Американците ще станат по-бедни заради тях“, изрази притесненията си шефът на Асоциацията за потребителски технологии Гари Шапиро.
Какво ще се случи в развлекателната сфера?
Снимка: Getty Images
От първите разговори става ясно, че няма да бъдат наложени специални мита върху производството или продажбата на телевизионни предавания или филми в САЩ. Това са по-скоро услуги, отколкото стоки. Според продуцентите и дистрибуторите
способността им да продават в Щатите няма да бъде внезапно ограничена.
„Досега не сме видели нищо, което да показва, че това ще се отнася за нашите услуги“, каза Джон Маквей, който ръководи британската организация на продуцентите Pact и е в постоянна комуникация със стотиците си членове - продуценти.
Източник, който работи за организация, която се занимава с американските мрежи, също се опита да омаловажи въздействието.
„Тарифите на Тръмп наистина се отнасят за неща като автомобили, а не за медиите. Възможно е да има някои отстъпки по отношение на технологиите, но всъщност не виждам ясно въздействие извън това“, добави източникът, цитиран от Deadline.
Но макар че тарифите технически не би трябвало да се прилагат за телевизионни предавания или филми, има засилени опасения, че администрацията на Тръмп ще подтикне
големите студиа и стриймъри да се откажат от създаването на съдържание в чужбина.
Още през януари Джей Хънт, председател на Британския филмов институт, заяви, че е разтревожен. Друг високопоставен източник от търговската организация заяви: „В момента се работи по проекта за създаване на филмови продукции: „Мисля, че това е основното притеснение на продуцентите, като се има предвид потенциалната политика на новото американско правителство. Тарифите може и да не се прилагат, но това не означава, че Тръмп няма да окаже натиск върху американските компании да преместят производството си обратно в САЩ“.