На 17 април 2025 г. От 18:00 часа в пространството за съвременно ъндърграунд изкуство QP Space (познато като Кюпа) ще се проведе третото издание на Международното биенале на микротанца, посветено тази година на темата „Танцът и социалната промяна“.
Организирано от сдружение „Забелски глас“, с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Европейския корпус за солидарност, събитието събира артисти от шест държави, които ще представят шест танцови миниатюри с продължителност до 15 минути всяка. Форматът на микротанца – кратък, но концептуално концентриран – е избран като
изразно средство за ангажиране с теми като дигитализация, екология, гражданска осъзнатост, идентичност и социална изолация.
Снимка: „Забелски глас“
Програмата включва също уъркшоп с испанската актриса Ракел Круз, който ще се проведе същия ден от 13:00 часа, както и пряко излъчване на събитието, достъпно за широка международна аудитория. След фестивала ще започне работа по документалния филм „Танцът и социалната промяна“, който ще проследи процесите зад сцената, срещите между артистите и ефекта от танцовите намеси върху публиката.
Според организаторите събитието ще бъде посетено от театрални критици, хореографи, фестивални организатори и журналисти, което го прави важна среща за професионалната сцена и платформа за диалог между изпълнители и културни медиатори.
АРТИСТИЧНА ПРОГРАМА
Damara Velázquez Pastrana (Великобритания / Мексико)
Shall we...? | Тема: дигитализация
Съчетавайки съвременен танц, прожекции и мексикански жестомимичен език, Дамара изследва как технологиите променят нашите взаимоотношения и усещания за връзка. Творбата е визуален и кинестетичен анализ на дигиталната медиация и изолацията.
Rosalie Wanka (Германия / Австрия)
PINK LADY | Тема: гражданска осъзнатост
Самостоятелен пърформанс, който провокира чрез ирония и телесна трансформация стереотипите за пол и културна идентичност. Танго-сетивност се сблъсква с акробатична конкретност в едно изследване на очакванията, телесната свобода и социалните роли. Спектакълът се провежда с пдокрепата на Австрийското посолство и Австрийски културен форум в София.
Charly Santagado (Белгия / САЩ)
blOck it oUT | Тема: дигитализация
Мултитемпорална композиция, в която тялото се движи в ритъма на постоянно променящ се информационен шум. Спектакълът отразява опита на съвременния човек да запази фокус в свят, доминиран от прекъсвания и дигитално претоварване.
Elena Marinova (България / Нидерландия)
Syndrome of the Absent-Minded | Тема: гражданска осъзнатост
Хореографска поема за невъзможността да бъдем чути. Миниатюрата се развива като самотен диалог под вода, в който гласовете отекват и заглъхват – сякаш напомнящи за симптома на изолираното съществуване в собственото съзнание.
Alex Miklósy (Унгария)
Me and my shirt | Тема: екология
Чрез връзката между човек и дреха, Алекс създава паралел към начина, по който се отнасяме към планетата. Спектакълът поставя въпроса за зависимостите, разхищението и цикличната природа на потреблението – с еко-философска деликатност. Спектакълът се провежда с финансовата подкрепа на Унгарския културен институт.
Estelle Bézombes (Франция)
Seven tries | Тема: гражданска осъзнатост
Тяло и движещ се обект в постоянен диалог. Творбата интерпретира ролята на индивида в рамките на социални системи – капитализъм, патриархат, колониализъм. Сетивно и политическо изявление, в което уязвимостта се превръща в акт на съпротива.