Годината е 1908, а мястото Велико Търново – България получава своята дългоочаквана и изстрадана Независимост. През предстоящия уикенд в цялата страна ще се проведат чествания по случай 116-годишнина от историческия момент. С богата културна програма градовете из цялата страна ще посрещнат гости от близо и далеч, с които да споделят емоцията от празненствата и да отдадат почит към личностите, превърнали мечтата за независимост в реалност. Ако все още нямате планове за уикенда, то непременно хванете децата си ръка и ги заведете на едно пътешествие през историята.
Велико Търново
„Нощ на Самоводската чаршия и Фестивал на занаятите“ ще обхване периода от 18 до 23 септември. Те ще превърнат емблематичната занаятчийска улица във фестивална арена с близо 30 събития. Над 80 ще бъдат занаятчиите, които ще покажат старовремски техники и изделия. Проявите включват
творчески работилници, концерти, детски театър, огнено шоу, рисуване на текстил,
изработка на сапун и майсторски печива, предаде boliarinews.bg.
Пълен с активности за жителите и гостите на Велико Търново ще е и съботният ден – 21 септември. В 16:30ч. ще бъде открит 17-ят Международен фестивал на военните духови оркестри. В 21:00ч. ще се проведе 3D-мапинг спектакълът „Царевград Търнов“. Хореографията на шоуто е обогатена. Спектакълът ще бъде излъчен върху фасадата на ХГ „Борис Денев“ и ще обхване паметника на Асеневци.
Събитията на 22 септември започват още в 7:30ч. сутринта с литургия в църквата „Свети Четиридесет мъченици“. В 10:30ч. в крепостта Царевец с военен ритуал ще бъде издигнато българското знаме. В 11:30ч. от площада пред Царевец до общината ще премине голямо празнично шествие. В 12:30ч. пред Централна поща свой спектакъл ще представят военните оркестри от международния фестивал.
Концертната програма пред сградата на общината започва в 13:00ч. В 17:00ч. на същото място фолклорен концерт ще изнесе певицата ДесиСлава. Час по-късно в центъра на Старата столица ще се извие Голямото Търновско хоро.
За Деня на независимостта е планирано и специално пътуване от Горна Оряховица до Трявна и обратно с влак с парен локомотив и ретро вагони Към композицията на влака ще бъдат включени два специални салонни вагона –
един от „Витоша експрес“ и личният вагон на Цар Борис III от „Корона експрес“.
Те ще бъдат отворени за желаещите да ги разгледат по време на престоя на влака в Трявна и след пристигането му в Горна Оряховица.
Цената на билета за пътуване в двете посоки Горна Оряховица – Трявна – Горна Оряховица е 45 лв. и включва запазено място. За децата до 10-годишна възраст билетите са на стойност 23.50 лв. с включено запазено място.
София
- „Сердика е моят Рим“
На 21 и 22 септември фестивалът на античното наследство „Сердика е моят Рим“ ще оживи археологическия парк „Западна порта на Сердика“ за четвърта поредна година.
Сдружение за антични реконструкции „Мос Майорум Улпие Сердице“ и групи за исторически възстановки, занаятчии и музиканти от различни краища на България и Европа
ще пренесат присъстващите в средата на IV век по време на управлението на император Констанций II
– един от синовете на Константин Велики. Ще бъдат представени елементи от ежедневието, културата и значимите събития, съпътствали властването му. Наред с дворцовите интриги и въоръжените конфликти, ще бъде представен ежедневният бит под формата на занаяти, професии и тематични работилници.
На 21 септември ще се състоят античен рецитал и концерт.
На 21 септември (събота) артистична програма ще има в периода от 10:30 ч. до 20:00 ч., а на 22 септември (неделя) – от 11:00 ч. до 16:00 ч.
- Европейски дни на наследството в София
На 21 и 22 септември Столичната община и Френският институт в България организират Европейски дни на наследството в София.
Врати отварят чуждестранни посолства и резиденции, банки, съдилища,
областни управи, църкви, театри, стопански центрове. Запознаването с престижни обекти спомага за осъзнаване на темата за опазването и популяризирането на ценните културни паметници.
В София за посещения
отваря една от най-красивите сгради от началото на 20. век – Централният военен клуб.
Военната академия „Г. С. Раковски“, чиято ограда е изградена от около 2000 цеви на пушки, също ще посреща гости. Софиянци и гостите на града ще могат да разгледат още:
- Националният природонаучен музей при Българската академия на науките. Той най-старият музей в България, oснован през 1889 г. от Княз Фердинанд I. Остава единствената национална институция, пряко ангажирана със съхраняването на научни колекции от живата и неживата природа от България и света;
- Националния земеделски музей в двора на Селскостопанската академия в София. Ще бъдат проведени демонстрации на стари техники за добив на зърно. Посетителите ще имат възможност да замесят хляб, да направят различни кравайчета или да украсят обредна пита;
- Посолствата на Унгария, Румъния и Сърбия;
- Румънската православна църква „Света Троица“;
- Националния антропологичен музей. В него са представени културни практики, свързани с начина на погребване през различните исторически периоди. Ще разберем повече за лечебните и ритуални въздействия, оставили следи върху костите на хората.
- Столична библиотека. Тя предлага тур „Литературен музей „Бележити българи“, представящ новите музейни пространства на библиотеката. В тях могат да бъдат разгледани ценните колекции от книги и артефакти на големите личности на България. Сред тях са д-р Константин Стоилов, Симеон Радев и Кирил Христов. Отварят и залите с ценни старопечатни книги, които се съхраняват във фонд „Редки и ценни издания“.
- „Аз съм София“
Празничната програма в Столицата включва и събитие, започнало още в Деня на София. Паркът пред НДК ще се превърне в открита сцена и ще очаква хора от всички възрасти и с разностранни интереси. Посетителите ще станат свидетели на
улични изкуства, поп, класически и детски концерти,
стари градски песни, музикална битка на групите „Акага“ и „Обичайните заподозрени“. Творчеството на писатели, улични музиканти, скейтъри, бийтбоксъри, брейк денс изпълнители ще присъстват от 17 до 23 септември в програмата. Ще има и образователни събития за деца, ще се представят танцови формации и спектакли,
литературни четения и маршрути, филми на открито, арт базари,
улично изкуство и забавления за тийнейджъри, гастрономически зони.
Пловдив
Празничната програма стартира в 11 часа със събитието „Отворени врати на музиката“, организирано от Пловдивско певческо дружество „Ангел Букурещлиев“ с диригент Илиян Тиганев. То ще се проведе в пространството около Часовниковата кула на Сахат тепе.
Половин час по-късно пред Колоната на Независимостта на пл. „22 септември” започва и общоградското честване на празника. В него участват Духов оркестър – Пловдив и комитет „Родолюбие”.
Празничен концерт на стълбите на „Каменица“ с начален час 12:30 организира и Детски хор „Милка Стоева“ към Международен младежки културен център – Бургас с диригент Мариета Секлемова. На сцената ще се качи и Хор на пловдивските младежи „Стефка Благоева“ при ЦПЛР – ОДК – Пловдив с диригент Борислава Благоева.
Почивният 23 септември също крие музикални изненади за пловдивчани. Празничният концерт-спектакъл „Фолклорни вдъхновения“ започва в 19 часа в Античния театър. В него ще вземат участие Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив и Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“ – Бургас.
Бургас
Поредно издание на цветната и забавна арт работилничка ще се проведе в Деня на независимостта на България в Бургас. Арт ателие „Усмихнати осмици“ канят всички деца и родители на 22 септември от 11:00 часа в двора на Етнографски музей. Очаква ви богата програма, включваща истински
творчески маратон, а организаторите са приготвили и нови дейности
и артикули за изработка от талантливите ръце на малчуганите. Не е необходимо предварително записване. Заплащането ще се извършва на място по време на събитието.
Варна
Отбелязването на 116 години от историческото събитие включва военен ритуал по издигане на националното знаме на Република България и молебен. Програмата ще продължи с празнично хоро с Фолклорен ансамбъл „Варна“.
Тържественото честване е от 10:00 ч. на 22 септември на пл. „Независимост“, пише novavarna.net.