Днес, 5 януари, в Борисовата градина се проведе фестивалът „Сурва“, в който се включиха близо 200 участници в носии и с кукерски маски. Той има над 30 издания в историята си, като всяка година се провежда в град Перник, а тази година гостува и в София.
Фестивалът започна с дефиле на маски, представени от сурвакарски групи от Перник и Радомир. В него участваха групи от селата Мещица, Габров дол, Расник, Черна гора, Ноевци, Кладница, Сопица и Стефаново.
Организаторите споделят пред БТА, че участниците пресъздават магията на „Сурва“ и демонстрират защо фестивалът е включен в
Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.
Събитието е част от подготвителните прояви за Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“, който ще се проведе
от 24 до 26 януари и ще включва повече от 130 групи.
Хиляди софиянци се събраха в Борисовата градина, за да се насладят на маскарадните игри. Гостите на фестивала могат да разгледат майсторски изработени сувенири с кукерски маски и да опитат традиционни сурвакарски ястия.
Пред БТА Кирил Щрапулин, майстор на кукерски маски, разказа, че се занимава с изработката на кукерски маски, като тези, които предлага за продан, са сурвакарски. Той обясни, че маската зависи от материала и от това доколко той е подходящ за изработка, от какво дърво е, колко е грубо, за да бъде по-страшна и да гони злите духове. „От околията идват и взимат от мен маски – моите са направени от природни материали“, разказа майсторът.
В дефилето на шестте сурвакарски групи от селата Черна гора, Мещица, Габров дол, Расник, Стефаново, Ноевци, Кладница и Сопица участваха и жени кукери. 17-годишната Наталия сподели, че любовта ѝ към кукерските традиции идва от баща ѝ, който също е кукер. Тя разказа, че въпреки тежестта на 15-килограмовите чанове, те не ѝ пречат в гонитбата на злите духове, а напротив –
още повече я мотивират да продължи традицията и да защитава обичая на своето село.
„Сурва“ е най-големият фестивал на Балканите, който включва конкурсна програма, в която се състезават и срещат различни персонажи и образи. Сред тях са сурвакари, кукери, бабугери, джамалари и други. През 2015 година „Сурва“ беше включен в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството.