„Какво е есента, ако не най-красивата усмивка на годината?“ казва американският поет Уилям Кълън Брайънт. Сгушени в топло одеяло, с чаша чай в ръка и наслаждавайки се на есенните цветове навън, остава само едно – да си изберете приятно четиво. Но кое да бъде то? За да ви спестим търсенето, сме подбрали няколко завладяващи произведения, които ще ви разкрият есента такава, каквато не сте я виждали досега. Добавили сме и едни от най-популярните заглавия в страната, които със сигурност ще направят студените, ветровити дни много по-уютни. Нека да видим кои са те…
Татяна Гишета – „Пакетче желирани бонбони“
В един дъждовен есенен ден, Пламен става част от живота ѝ. Той е първият, който я разбира и я прави истински щастлива. Неговата любов е дар от съдбата – онази, която всеки трябва да изпита поне веднъж в живота си. Вярваш ли, че под звездите има някой, предопределен специално за теб? Че любовта и съдбата няма как да те подминат?
Тази история разказва за двама души, техните вини и закъснялата среща. Пътят на прошката е труден, но истински щастливи са онези, които го извървят докрай.
Андреа ди Робилант – „Есен във Венеция“
През есента на 1948 година Ърнест Хемингуей и четвъртата му съпруга за пръв пътзаминават за Венеция, която силно впечатлява писателя. На почти петдесет години и след десетилетие без да хване перото, той не само се влюбва в града, но и в младата венецианка Адриана Иванчич, току-що завършила гимназия. Връзката им, която те определят като платонична, продължава години и вдъхновява Хемингуей да завърши своите последни творби.
В увлекателната книга на Андреа ди Робилант, която прилича повече на роман, отколкото на биография, ни разказва истории за любовници, бивши съпруги, приятели и дори непознати, които Папа въвлича в своите празненства, мании и драми.
Луи Перго – „Войната на копчетата“
За момчешката страст към битките, за приятелството и лоялността. За смелостта да направиш своя избор и за тъмната страна на правилата, които сам си поставяш. „Войната на копчетата“ е роман, който съчетава поетичност с провокация. Книгата на Луи Перго е преиздавана над 30 пъти, изучава се в училищата във Франция и по нея са заснети пет филма. Тази история се чете на един дъх – както от малки, подобни на героите му, така и от възрастни, които ще открият в нея предшественика на „Повелителят на мухите“ на нобелиста Уилям Голдинг.
Тошиказу Кавагучи – „Преди кафето да изстине“
Това лято за първи път на български излиза романът на Тошиказу Кавагучи „Преди кафето да изстине“. В него магичен стол пренася четири жени през времето, за да срещнат отново любим човек, да поправят разстроени взаимоотношения и да се освободят от съжаленията за миналото. Авторът разказва вълнуващи истории за пътувания във времето, които не променят настоящето, но предлагат нова перспектива за преживяното и помагат на героите да се опознаят по-добре.
Романът е написан в изискан японски стил и поставя важен въпрос: ако можем да обърнем времето, какво бихме променили в живота си и с кого бихме искали да се срещнем, преди кафето да изстине?
Агата Кристи – „Предизвестено убийство“
„Обявява се убийство, петък, 29 октомври, в Литъл Падъкс, 18:30 ч.“ Тази необичайна обява привлича вниманието на жителите на Чипинг Клегхорн в местния вестник. Дали става въпрос за неуместна шега или за измама? А може би е игра, в която желаещите могат да участват? Неспособни да устоят на мистериозната покана, местните започват да се събират в Литъл Падъкс в указаното време. Единствено госпожица Марпъл остава озадачена и разтревожена. И така, когато светлините угасват, Агата Кристи ни потапя в една есенна сцена, изпълнена с загадки.
Жоао Луиш Барето Гимарайш – „Движение“
В „Движение“ авторът посвещава стихотворение на всеки ден от седмицата, разкривайки богатството на ежедневието. Какви тайни крие този ритъм на живота? Основните теми се въртят около конкретната и метафизичната представа за света, основани на обикновените ни дни. Какво е изненадващото в разбирането на древните народи за финото емпирично напрежение у Човека през седмицата? Те не само дават имена на дните, вдъхновени от небесни тела и богове, но и променят техния ред. Какви са причините за този избор?
В установената от древните последователност, връхната точка е Марс – вторник, денят на войната, докато съботата, денят за почивка, носи най-голямо спокойствие. Каква интуиция стои зад решението им да обърнат естествения ред на Космоса? Успява ли този циклично повтарящ се ред да възпроизведе история, която да поражда смисъл и движение в живота ни? На тези и още въпроси ни отговаря поетът и пластичен хирург Жоао Луиш Барето Гимарайш.
Теодора Димова – „Поразените“
За любителите на история, предлагаме да завършите деня с романа „Поразените“ на Теодора Димова. Това е най-радикалната антикомунистическа творба в съвременната българска литература, която не прави компромиси с тоталитарните идеологии.
Сюжетът ни връща в един от най-тъмните периоди в България след 9.IX.1944 г., когато много хора страдат от новия режим. Група жени, чиито мъже са убити, вървят в леденото февруарско разсъмване към мястото на убийството. Вали сняг и те мълчат. Те не търсят радостна вест, а отиват да видят ямата, където са засипани телата на любимите им. Снегът не остава върху черния кръг и се стопява, докато всичко около него е бяло.
Луиз Пени – „Убийството на художника“
Блестящ дебют, отличен с 11 литературни награди, на единствената в света петкратна носителка на престижната награда за криминална литература „Агата Кристи“.
В едно канадско селце в планините на Квебек местните живеят спокойно, дори без да заключват домовете си до момента, когато художничката Джейн Нийл е намерена мъртва през есента в гората, пронизана със стрела в сърцето.
Случаят е поверен на главния инспектор от отдел „Убийства“ Арман Гамаш. Пристигайки от Монреал, той открива, че в селцето всеки крие тайни. Местните смятат, че става дума за нещастен инцидент при лов, но Гамаш подозира, че ключът към мистерията е в необикновената картина, която Джейн е нарисувала преди смъртта си. Каква е истинската причина, ще разберете в криминалния роман „Убийството на художника“.
Изабел Овчарова – „Слънчеви лъчи в мрака“
„Ако си в мрака и имаш нужда от малко слънчеви лъчи, които да те сгреят… тази книга е за теб.“ Това е посланието на един от най-популярните български YouTube влогъри и автори, Изабел Овчарова, която открито споделя своя опит със сблъсъка с мрака. Книгата е сред най-четените през последните месеци и със сигурност ще внесе топлина в дома ти, показвайки, че мракът има много лица, с които всеки от нас се сблъсква. Вече не е нужно да търсиш пътя сам – с тази книга ще имаш подкрепа.
Лора Нолин – „Ако той беше с мен“
Есен и Фин са неразделни от деца, но в гимназията всичко се променя. Есен има приятелка на име Джейми и е част от аутсайдерска група, докато Фин е популярен и излиза с кралицата на бала. Въпреки това, когато се срещат в коридорите, Есен все си представя как можеше всичко да бъде различно, преди да настъпи един необратим момент.
„Ако той беше с мен“ е история за първата любов, порастването и търсенето на идентичност. Романът на Лора Нолин, публикуван през 2013 г., отново набира популярност години по-късно, особено в ерата на ТикТок, и се утвърдява сред бестселърите в тийнейджърската литература.