15 ноември е Националният ден на четенето. През 2024 г. се очаква малки и големи читатели да прекарат време в компанията на книгите, участвайки в безброй събития в цяла България. В София Националният етнографски музей при БАН се включва в инициативата с програмата „СКРИТО-ПОКРИТО в българската традиционна култура“, която включва четения и дискусии, свързани с българските обичаи и традиции. В Габрово Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“ организира литературни четения и ателиета, насочени към насърчаването на любовта към литературата сред деца и възрастни, съобщи Нова тв. Колебаете се какво да прочетете вие? Вторият най-богат човек в света има какво да ви предложи. Илън Мъск представи списък с любимите си книги.
„Човешката съвместимост” от Стюарт Ръсел
Книгата обяснява защо създаването на изкуствения интелект може да бъде последен акт на човечеството. Това е тема, по която Мъск често говори. Творбата обръща внимание на потенциалната катастрофа, към която обществото върви, и обсъжда какво трябва да се направи, за да се избегне.
„Живот 3.0” от Макс Тегмарк
Мъск наистина се интересува от изследването на бъдещето на изкуствения интелект, отбелязва БТВ. В тази книга професорът от Масачузетския технологичен институт Макс Тегмарк пише за
поддържането на изкуствения интелект полезен за човешкия живот
и гарантирането, че технологичният прогрес остава в съответствие с целите на човечеството за бъдещето. Това е една от малкото книги, които милиардерът препоръчва, занимаваща се с възможността AI да бъде използван като сила за добро в света, а не за зло.
„Богатството на народите” от Адам Смит
Съсредоточена е върху сферата на икономиката и изследването на това как точно нациите стават богати. Мъск е фен на автора Адам Смит. Той защитава идеята, че като се позволи на хората да преследват личния си интерес на свободен пазар (без държавна регулация), нациите ще просперират.
„Дюн” от Франк Хърбърт
„Поредицата на Хърбърт също е брилянтна. Той се застъпва за поставянето на ограничения върху машинния интелект“, казва Мъск в туит. Тя е фантастичен епос, който съчетава политика, религия, човешка еволюция и екология. Излиза през 1965 г. и още същата година е отличен с наградите „Небюла” и „Хюго”.
„Капиталът” от Карл Маркс
„Прочетох я, когато бях на 14. По ирония на съдбата, бъдещата автоматизация естествено ще доведе до по-голямо равенство в потреблението. Монополите са истински враг на хората. Конкурирането за обслужване е добро“, посочва милиардерът в друг свой туит „Капиталът“ е обширен трактат в три тома върху политическата икономия, написан от Карл Маркс. Книгата е критически анализ на капитализма.