Търсене
Close this search box.

Знаехте ли, че идеята за Книгата на Гинес се е родила в пивоварна?

Снимка: Shutterstock

Знаехте ли, че идеята за Книгата на Гинес се е родила в пивоварна?

Снимка: Shutterstock
Сподели

Книгата на рекордите на Гинес e годишен справочник, който обхваща всички видове рекорди за света и неговите граждани. Тя е преведена на повече от 40 езика и е една от най-продаваните книги в историята на издателската дейност. Нейното първо издание датира от 27-ми август 1955 г., което означава, че

тази седмица се навършват 69 години от първия ѝ брой.
Снимка:guinnessworldrecords.com

През годините страниците разказват за изключителни рекорди – най-високият човек в света, най-бързото животно и най-отдалеченият обект, създаден от човека. Отчитат се и необичайни постижения като най-много монети, подредени за 30 секунди, най-дългата стрела, изстреляна само с крак и най-много хора, натъпкани в голям автомобил, пише Britannica.

Как се ражда идеята?

Книгата на рекордите на Гинес е създадена по идея на британския инженер и индустриалец сър Хю Бийвър. Той бил управител на пивоварната Гинес, откъдето идва и името. В началото на 50-те години на миналия век Бийвър участва в

спор по време на парти за стрелба относно най-бързата дива птица в Европа.
Норис и Рос Макрайтър; Снимка: Shutterstock

Отговорът обаче не може да бъде намерен в нито един справочник. Той потърсил помощта на спортните журналисти Норис и Рос Макрайтър и през ноември 1954 г. било основано дружеството Guinness Superlatives, Ltd., което се заело с публикуването на книгата. Година по-късно братята Макрайтър публикуват първото издание от 198 страници с приблизително 4000 статии, които са разделени в няколко глави – „Вселената“, „Човекът“, „Природният свят“, „Световните структури“ и други.

huffpost.com

Първото издание, озаглавено „Книга на рекордите на Гинес“, става бестселър в Англия само за четири месеца, а през следващата година излизат още три броя. Братята Макрайтър са известни с щателната си работа по проверка на фактите. Те често пътуват лично до далечни краища на света, за да наблюдават опитите за поставяне на рекорди или да определят дали нови и различни дейности и любопитни факти са достойни за включване в книгата. До 2024 г. в базата данни на изданието са каталогизирани повече от 60 000 световни рекорда.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас