Бронзовата глава на Севт Трети, Панагюрското златно съкровище и Рогозенското съкровище ще гостуват на музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис за 4 месеца. Това са само част от всичките
над 150 експоната от 14 българския музея,
които ще бъдат част от изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март догодина, пише БНТ.
Предстоящата изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис ще бъде една от най-знаковите, защото събира някои от най-значимите артефакти от тракийския период.
„Основният акцент е поставен върху тракийската култура, като разказът започва още от края на бронзовата епоха – второ хилядолетие пр. Хр., за да достигне до класическите и най-познати периоди, свързани с тракийските царе, с времето на македонската държава по-късно, да достигне до Римската империя, когато Тракия се превръща в Римска провинция“, каза доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ-БАН.
Най-голямото златно съкровище в България – Вълчитрънското, както и сребърни съдове от Дуванлийския некропол също ще бъдат изложени в Лос Анджелис.
„Музеите в България като цяло са неглижирана сфера.
Те не са толкова скандали и атрактивни и възможността да бъдат финансирани е малка. Съответно възможностите да се докоснем до работата на световно ниво, на специалисти в музейната система се появява само в такива ситуации, когато можем да участваме в такава изложба“, каза Десислава Давидова, заместник-директор на Регионален археологически музей – Пловдив.
„В Америка има традиция и музеите са изключително посещавани, така че
това ще направи България по-разпознаваема с нейното културно наследство“,
каза Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ в Министерството на културата.
Тъй като древните тракийски земи се простират и извън съвременните граници на България, в изложбата са включени и експонати от Гърция и Румъния.