личността на българския национален герой, просветител и идеолог на българската свобода.
Това е третият проект на Националната картова и платежна схема (НКПС) след дигитализирането на почерците на Васил Левски и Христо Ботев, пише БТА. „Създаването на дигитален шрифт, вдъхновен от запазените ръкописи на Раковски, дава възможност на всеки българин да се докосне до неговия несломим дух и воля“, посочват инициаторите. Според тях този проект насочва общественото внимание към съхранението и популяризирането на българското национално наследство. Той се стреми да запази неговото обаяние живо и достъпно за всеки в съвременната дигитална ера.
По създаването на шрифта са работили от студио „Пункт“. Тяхната дейност започва със задълбочено изследване на десетки образци на букви, цифри и символи, извлечени от запазени ръкописи, съхранявани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Осъществявали са срещи и преглед на източници в експозицията „Котленски възрожденци с Пантеон на Георги Стойков Раковски“ в Котел. Тези материали служат за основа на новия шрифт. Пред неговите създатели остава предизвикателството да запазят уникалните черти и
едновременно с това осигурят неговата лесна четимост
за съвременния потребител, допълват от екипа на проекта.
По време на представянето авторите са разкрили част от детайлите от спецификата на ръкописите. Сред тях са по-силният натиск при изписването на буквата „х“ и „експресивните“ по думите на дизайнерите завършеци на „а“, „и“ и „е“. Същото се отнася и за изписването на малкото „ъ“ с две отделни движения на перото.
„В шрифта „Раковски“ има много интересни и неочаквани буквени форми. Те предпоставят експресивен и динамичен силует на редовете. Това само подчертава яркия характер на Раковски, пренасяйки енергията му в наши дни. Специално внимание заслужават дестилираните от автентичните оригинали главни форми на Д, К, Б, Х и Ф. Формата на К е особено оригинална – Раковски я е изписвал с две отделни движения, а не по обичайния начин, с едно“, отбелязва художникът илюстратор и типограф Кирил Златков.
По думите му създаденият шрифт маркира ново изключително високо ниво в областта на съхраняването и съживяването на историческата и културната памет. „Освен сериозен принос в познаването на личността на Георги С. Раковски, шрифтът, базиран на почерка на революционера, е и инструмент, който обогатява възможностите за създаване на нови съвременни графични оформления в музейното дело, дигиталния свят и книжната практика у нас и навсякъде, където има необходимост от това“, допълва Златков.