„Бийтълс“ завладяват Америка в началото на 1964 г. и страната никога не е същата. Още докато самолетът им каца в Ню Йорк, тълпи от крещящи фенове щурмуват летището. В нощта на 9 февруари, когато свирят в „Шоуто на Ед Съливан“,
те взривяват умовете на 73 милиона зрители.
Бийтълманията завладява цялата страна. Този момент е запечатан в „Бийтълс ’64“ – нов документален филм, продуциран от Мартин Скорсезе. Режисьор е Дейвид Тедески, който е работил по много документални филми на Скорсезе, сред които и великолепната биография на Джордж Харисън „Living in the Material World“.
„Бийтълс ’64“ се появи в Disney+ през уикенда на Деня на благодарността – точно както „Върни се“ на Питър Джаксън преди три години. Премиерата му е на 29 ноември.
Филмът включва нови интервюта с Пол Маккартни и Ринго Стар. Както и архивни интервюта на Джон Ленън и Джордж Харисън, както и първия им американски концерт. „Филмът преминава от Ню Йорк до Вашингтон и Маями, което беше хаос“, казва Дейвид Тедески в ексклузивно интервю за Rolling Stone. „Има над 17 минути кадри, които никога не са били виждани преди.“
Кадрите са предимно от пионерите на документалното кино Дейвид и Албърт Мейзълс, които създават класически филми като „Gimme Shelter“ и „Grey Gardens“. Те следват групата, заснемайки три седмици от живота на Fab Four, когато светът около тях полудява,
улавяйки Бийтълманията, която се разразява ден след ден.
„Ние бяхме някак нормални, а останалата част от света беше луда“, казва Джордж Харисън в трейлъра. „Всички се впуснаха в манията, когато „Бийтълс“ дойдоха в града.“
Студиото WingNut на Питър Джаксън ремастерира кадрите, както направи и за „Get Back“. Музиката е продуцирана от Джайлс Мартин, който е продуцент на звездната поредица от издания на „Бийтълс“, започнала през 2017 г. със „Sgt. Pepper“.
„Бийтълс ’64“ се приближава до Джон, Пол, Джордж и Ринго, които вече са звезди в родината си. Те изведнъж преживяват масова истерия, каквато не са виждали никога преди – както и никой друг.
„Беше като да си в окото на ураган“, казва Джон в трейлъра.
„Това се случваше с нас, но беше трудно да се види“.
Филмът включва и интервюта с легенди на американската музика, които свидетелстват за влиянието на Fabs – от основателя на Motown Бери Горди до покойния Рони Спектър. Смоуки Робинсън, първоначалният идол на „Бийтълс“, който пише песни, обсъжда връзките им с афроамериканската музика. Както казва Робинсън: „Те бяха първата бяла група, която съм чувал през живота си и която каза: „Да, ние сме израснали, слушайки черна музика“.