Търсене
Close this search box.

Скрити послания, които може би сте пропуснали в анимационните филми от детството си

Снимка: Walt Disney Pictures/Universal Pictures/Pixar

Скрити послания, които може би сте пропуснали в анимационните филми от детството си

Снимка: Walt Disney Pictures/Universal Pictures/Pixar
Сподели

Като деца прекарвахме часове, потопени в магията на анимационните филми. Колкото и пъти да сме ги гледали, със сигурност има някои скрити послания и елементи, умело вплетени от режисьорите и сценаристите в историята, на които не сме обръщали особено внимание. Истината е, че те са почти невидими за невъоръжено око – дори за най-големите любители на анимацията. Днес ще ви разкрием някои от тези тайни, които вероятно сте пропуснали.

„Малката русалка“
Снимка: Disney

Много от анимационните филми на Disney включват препратки към обичаните герои от класическите продукции на студиото. В една от сцените в „Малката русалка“ например можем да забележим Гуфи, Доналд Дък и Мики Маус, които са изобразени в далечината. Освен тях забелязваме и Жабока Кърмит, известен герой от „Шоуто на Мъпетите“. Тази смела препратка е отличен пример за съчетаване на класическите елементи с новаторски идеи. Целта е не само да възвърне носталгията към обичаните герои от миналото, но и да се предизвика любопитство сред новите зрители.

„Аладин“
Снимка: Walt Disney Pictures

Всички помним добре сцените от „Аладин“, в които той носи шапка с високо лилаво перо. Ако се загледате по-внимателно, ще забележите, че когато героят, вдъхновен от приказката „Хиляда и една нощ“, лъже любимата си Жасмин за истинската си самоличност, перото на шапката

рязко пада пред лицето му.

Това се случва за първи път, когато той лъже, че има слуги, които пазаруват вместо него. Повтаря се и по-късно, когато си измисля история за живота в двореца. Този елемент може да се разглежда като препратка към класическата история за „Пинокио“, в която носът на главния герой расте всеки път, когато той лъже.

„Играта на играчките“
Снимка: Disney/Pixar
Ако се вгледате внимателно в много от филмите на Pixar, ще забележите кода „A113“, който се появява многократно. Този код всъщност е номерът на класната стая в Калифорнийския институт по изкуства „CalArts“, където много от създателите на американското студио за компютърна анимация като Джон Ласитър и Брад Бърд са учили. Един от първите пъти, когато „A113“ се появява, е в „Играта на играчките“. Там кодът може да се забележи в регистрационния номер на камиона.

Интересното е, че той не е ограничен само до филмите на Pixar. „A113“ се появява и в анимации на други студия, включително и на Disney. Той е символ на наследството на „CalArts“ и на влиянието, което това училище е оказало върху анимационната индустрия.

„Рапунцел и разбойникът“
Снимка: Walt Disney Pictures
Знаете ли, че в анимационния филм „Рапунцел и разбойникът“ създателите тайно включват символи, които се свързват с други Disney принцеси? Когато Рапунцел рисува в кулата, тя създава изображения на ябълка (препратка към Снежанка), обувка (препратка към Пепеляшка), роза (препратка към с Бел от „Красавица и звяра“) и мида (препратка към Ариел от „Малката русалка“). Тези символи от класическите истории на принцесите създават връзка между различните филми на Disney и подчертават мястото на Рапунцел в приказната вселена на студиото.
„Зоотопия“
Снимка: Walt Disney Pictures
В „Зоотопия“ шефът Бого носи очила за четене. Режисьорите на анимацията Байрън Хауърд и Рич Мур обясняват, че това не е случаен детайл, а препратка към реалността. Биволите имат лошо зрение, затова те решават да добавят очила на техния персонаж, за да придадат допълнителна достоверност на сцената.
„Аз, проклетникът“
Снимка: Universal Pictures

Съществуват теории, според които момичетата на Гру – Марго, Едит и Агнес – наподобяват трите основни миньона от франчайза „Аз, проклетникът“: Кевин, Стюарт и Боб. Момичетата не само че приличат на тях по височина, но и по характер. Марго е сериозна и отговорна точно както Кевин, Едит е фен на експериментите и игрите като Стюарт, а Агнес е невинна и сладка като Боб. Тъй като момичетата са осиновени, тази теория предполага, че Гру несъзнателно е избрал да осинови деца, които му напомнят за най-любимите му миньони.

Замръзналото кралство
Снимка: Walt Disney Pictures
Във филма „Замръзналото кралство“ виждаме белия кичур в косата на Анна, който става символ на емоционалните промени между сестрите. Той се появява, когато Елза неволно наранява Анна, но не всеки забелязва, че кичурът изчезва в края на продукцията. Това се случва, след като двете преодоляват трудностите и възстановяват връзката си. Той символизира възстановяването на тяхната любов и разбирателство.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас