Търсене
Close this search box.

Фабрика за кокошки и русалки ли е българското кино?

Снимка: Виктор Божинов/ Facebook

Фабрика за кокошки и русалки ли е българското кино?

Снимка: Виктор Божинов/ Facebook
Сподели

Преди няколко дни бълкарския режисьор Виктор Божинов публикува в социалните мрежи пост, в който изразява възмущението си към новата вълна от български филми, където актьори са популярни попфолк изпълнители и инфлуенсъри.

„Докато високомерно се перчим кой е по-по-най, грозна и аматьорска вълна шета из кината, защото там няма адекватни български заглавия, които да направят разликата!!!“, пише Божинов. В снимките към поста той дава примери за заглавия.
„Ако не се изгражда публика, тя се изражда!!! При това бързо!“
Той дава за пример няколко новоизгряващи български филма -„Фабрика за кокошки“, „Русалки“, „Никога не е просто секс“, „Киберпрестъпност“, „Опасни шматки“, „Махленска класа“,Чудовища“,Цената на властта“. Техни режисьори съответно са Исидор Карадимов, Лазар Панев и Наталия Дукова, Саня Борисова, Атанас Михайлов, Николай Павлов, Виолет Панчева, Калоян Патерков. 
Снимка: Виктор Божинов/ Facebook

В коментарите към публикацията режисьорът събира, както похвали за изразената позиция, така и критики, че този пост е просто самореклама на собствените му филми. Много от коментарите тръгнаха в посока на това, че поп-фолк културата е завзела българското кино и телевизия. Голяма част от

тези продукции са реализирани с частни средства и спонсори, а не с държавно финансиране.

Те не търсят и не се стремят да обхванат групата на заклетите кинолюбители. Направени са, за да привлекат младата, тийн публика в социалните мрежи, чийто идоли виждаме на плакатите. Киното и телевизията са медии, които създават пречупена версия на реалния живот. А щом чалгата и влиянието на социалните мрежи са част от тази реалност…, никой не може да ги спре да излязат и на екран.

Журналистът Георги Тошев също зае позиция с думите: „Трагедия, за съжаление в театъра (с малко изключения!) е същото! Докато творците спорят за високо и ниско изкуство, фестивално и масово кино, се случва това – просто има изкуство и халтура“.

Деси Тенекиджиева написа: „За жалост, в нашия бизнес, всеки има право да прави каквото пожелае. Не е правилно да ги корим или унижаваме… още повече като не сме ги гледали. Друг е въпросът… че не бих влязла да ги гледам…
Намерили са средства… за да запълнят някаква ниша. Успяват да акумулират публика.
„Бай Иван“ е най-гледаният „филм“ за последните години… След като тези филми имат публика, значи публиката и актьорите, които играят в тях си ги заслужават. Чалгата тръгна уж като кръчмарско и ниско забавление „за душата“… до момента, в който се официализира от всички национални и частни ефирни телевизии и вече няма предаване без чалга звезда… за да има рейтинг… ( Някои от тях са страхотни певци… не отричам). Това се случва от години и в театъра… и за съжаление и в киното. Но не може да се борим с това. Можем само да се опитваме да правим нашите си спектакли и филми… и да се надяваме, че ще има публика и за тях.
Режисьорът Николай Урумов определи поста като цензура и написа: „Според мен, Вики, проблемът е в това, че се премахнаха съществувалите някога в Театъра и Киното „Художествени съвети“! Погледна се на тях единствено като Цензура, а се пропусна, че те разглеждаха проектите, а след това и реализацията им от художествена и естетическа гледна точка и ниво! Никакви сурогати, пошлости и халтури не биваха допуснати за реализация, камо ли пък да стигнат до зрителната зала! Разбира се, тези Художествени съвети следяха дали стриктно се спазва „партийната повеля“ и някои филми и спектакли биваха „арестувани“. Но добрите творци знаеха как да се справят и с това! Спомни си само какви образци и какви знаменити шедьоври на киното имаме от този период!“

В отговор на провелата се дискусия, Божинов излезе и с второ изявление в социалните мрежи, за да отговори на създалата се под предишния пост дискусия.

„Считам, че задължение на всеки е да изразява публично мнение!

Липсата на елементарна критика, която методично да дава ориентири за добро и лошо е част от проблема! Премълчаването ще води само до изригване на всичко това! Не, че нещо може вече да се направи!“, е мнението на режисьора. „Отговорността пред публиката е огромна и не трябва да се оставя на самозванци да я обиждат, само защото са решили, че тя това иска!“, завършва той.

Последвайте ни в:

Актуално

Идеи за удобни и функционални бюра
Любо Киров с премиера на видеоклипа към песента „Пак с теб“ и напълно разпродадено клубно турне
Министърът на културата Мариан Бачев изплаща задължения към библиотеките
Какви ще се последиците, ако Мъск купи TikTok?
Легендарната Шакира и посланията, които изпраща с хитовете си
Танцовият спектакъл на НАТФИЗ „Къде отиват сънищата наяве“ разкрива загадъчния свят на подсъзнанието

Избрано за вас