Един чужденец се впуска в авантюра с българка и се оказва заклещен в страната ни, без да познава езика, културата и хората. Това е основната сюжетна линия на филма „Черно море“, копродукция между САЩ и България, който предстои да тръгне в избрани кина в Америка този петък, 22 ноември.
„Черно море“ започва с предвещанието на една гледачка. Рая разбира, че нещо лошо ще се случи в живота ú и единственото спасение от проклятието се крие в докосването на чернокож мъж. „Къде да го намеря?“, пита притеснено Рая. „Във Фейсбук“, отговаря непоколебимо гледачката.
Така Калид, афроамериканец от Бруклин, тръгва за България.
Решил да загърби живота си в Ню Йорк и да се отдаде на любовта, той отпътува за България, но него също го чакат проклятия – Рая, оказва се, е починала преди да се срещне с потенциалния си спасител, а самият той не може да се върне обратно в САЩ, защото парите и паспортът му са били откраднати.
;
Калид среща Ина, управителка на туристическа агенция, която не може да му помогне с пътуването към дома, но завързва приятелство с него. Скоро двамата дори отварят малко заведение, в което смесват най-доброто от културите си. А Калид осъзнава, че може би не е сгрешил, когато е предприел авантюрата си в България.
В ролята на Калид влиза Дерик Б. Хардън, за когото това е първа роля пред камерата.
Ирмена Чичикова е Ина,
участват още Самуел Финци и Стойо Мирков. Режисьори на „Черно море“ са Хардън и Кристъл Мосел.
Действието се развива в Созопол, продуцент от българска страна е Изабела Ценкова. Диалозите в сценария са изцяло импровизирани, участват и много непрофесионални актьори, отбелязва „Индиуайър“.
„В този смисъл „Черно море“ е
кинопоема за това как разбитите мечти карат хората да станат отшелници,
имигранти, бежанци, да се отдалечат от родните си места“, пише в изданието критикът Райън Латанцио.
„В началото Калид предизвиква смесени чувства, но образът на Хардън става все по-завладяващ с всяка изминала минута. Той може и да е единственият чернокож мъж в Созопол – място, което определено е бяло и недоверчиво към непознати, но в края на „Черно море“ той не е сам. Много по-самотен е бил в Бруклин, отколкото преди е осъзнавал. Всички тук, пред и зад камерата, откриват живота в реално време.“
Филмът е бил селектиран в програмата на фестивала „South by Southwest (SXSW)“ още през март, след това е показван на филмови форуми в Сиатъл, Нашвил, Филаделфия… В края на ноември прожекция ще има и в рамките на фестивала в Торино, Италия.
„Черно море“ ще получи ограничено разпространение в американските кина на 22 ноември.