Търсене
Close this search box.

„Муфаса: Цар Лъв“ и царствеността, която е не в кръвта, а в сърцето (Ревю)

Снимка: Disney

„Муфаса: Цар Лъв“ и царствеността, която е не в кръвта, а в сърцето (Ревю)

Снимка: Disney
Сподели

Всеки човек е това, което е и се държи по начина, по който се държи заради неща, които са се случили в миналото му. Това важи и за лъвовете… Тоест, за да разберем напълно някого (включително един Цар Лъв) е необходимо да разберем историята му. Новият филм на „Дисни“ „Муфаса: Цар Лъв“ ни предоставя тази възможност – още веднъж да се разходим из лъвските земи точно 30 години след като, превърналия се в класика, „Цар Лъв“ излиза на екран.

Снимка: Forum Film

Както става ясно от заглавието,

под светлината на прожекторите е Муфаса, бащата на Симба.

За неговата съдба преди да стане цар ни разказва Рафики. По точно – разказва я първо на Киара – дъщерята на Симба. „Корените на баобабите са силни като корените на твоето семейство“, казва той.

Миналото на Муфаса се вмества в композиционна рамка, която ни връща към настоящето, където синът му заема неговото място. От време на време любимите Тимон и Пумба прекъсват историята, внасяйки доза допълнителен хумор, който да даде на зрителите възможност за „отдих“, тъй като още в началото всичко изключително бързо става драматично.

Снимка: Disney
„По-малко драми и повече сурикати“,

дава съвет Тимон на Рафики докато маймуната разказва историята.

Виждаме Муфаса като малко лъвче, което с родителите си е тръгнало на дълъг път към земя на мечтите, отвъд светлината, за която само се носят легенди, и която носи името Милеле. Като Обещаната земя, към която пътува народът на Израел в Библията или Земите на Аслан в „Нарния“„Няма нищо ново под слънцето“, както е казал един древен мъдрец, така че не е изненадващо, че през целия филм откривах паралели с подобни образи. А множеството препратки към оригиналния филм бяха съвсем умишлени.

Снимка: Disney

В търсене на тази бленувана земя малкият Муфаса се сблъсква с много премеждия, който обаче го срещат с любовта и с приятели и изграждат характера му. След като, отнесен от водата, той губи родителите си е намерен от друго малко лъвче – Така, и попада в друг прайд. Там обаче не е добре дошъл и въпреки, че Така и майка му (Еше) успяват да убедят водача (Обаси) да остави Муфаса жив, той никога не го приема в действителност, наричайки го скитник.

Снимка: Disney

Обаси смята, че Муфаса може да е заплаха за наследника му – Така. „Муфаса няма да ме предаде“, уверява баща си малкото лъвче. И е прав –

Муфаса не е нито амбициозен, нито жаден за власт.

Макар и пораснал, вътрешно в себе си той остава онова малко лъвче, което копнее за дома и родителите си. Нищо чудно, че го виждаме изгубен и несигурен, той твърде много пъти губи семейството си и всичко, което обича и изглежда сякаш да е скитник е съдбата му. „Може би ми харесва да съм скитник, без отговорности…Късметлия съм… не трябва да бъда цар…“, казва младия Муфаса.

Снимка: Disney

Постепенно обаче ние и героите около Муфаса започват да виждат качества в него, които той сякаш умишлено отрича. По уникален начин той се свързва с природата и обитателите ѝ, смел е не на думи, а на дела (за разлика от Така) и има естествена харизма, която привлича бъдещата му половинка – майката на Симба.

Снимка: Disney

И тук дружбата между некръвните братя – Муфаса и Така, рязко е прекъсната. Открай време единственото, което може да раздели двама близки приятели е една жена… А нараненото сърце ражда само болка и предателство.

Снимка: Disney

Макар повествованието да се съсредоточава основно върху Муфаса и Така, в историята виждаме и силни женски образи, които имат ключова роля. Забелязва се и друга тенденция, на която „Дисни“ залагат – лошите не са изцяло лоши, нито пък добрите са идеализирани.

И въпреки, че филмът е два часа

градацията и промяната в част от героите не беше добре представена

и на моменти изглеждаше прибързана, а образите им плоски. За това време обаче се случват много неща, които преобразяват главния герой, довеждайки го до момента, в който смело заявява: „Аз съм Муфаса, скитник, без прайд, но заставам пред вас непоколебим…“.

Снимка: Disney

Историята в „Муфаса: Цар Лъв“ разказва освен за произхода на Муфаса и за този на Рафики. Показа създаването на Лъвската скала и повтаря момента, в който Скар държи Муфаса над пропаст от първия филм. Въпреки, че има сцени на битки във филма не са показани кадри на насилие или смърт, макар тя да присъства.

Снимка: Disney

Ключова роля в продукцията има и музиката. Тя е дело на Лин-Мануел Миранда. Макар да имаше момент, в който вместо битка имаше песен, което ми се стори неуместно, музиката беше красиво вплетена в историята. Дали песните от „Муфаса: Цар Лъв“ ще повторят успеха на тези от първия филм от 1994 г. времето предстои да покаже.

Важно е да споменем, че анимацията е на изключително високо ниво – реалистична е, но запазва усещането, че гледаш приказка, а не документален филм.

Снимка: Disney

Финалът определено е грандиозен.

Признавам, че ме побиха тръпки от рева на Муфаса,

който обедини всички за финалната битка. Освен със смелостта си той призовава всички животни към единство и с думите си. „Всяка твар има място в кръговрата на живота“, казва той.

Снимка: Disney

Излишно е да издавам какъв е краят на битката. Макар все още да отрича, че е цар всички започват да викат: „Царят на Милеле“, покланяйки се на Муфаса. „Не е важно кой си бил, важно е какъв си ставал“, му казва Рафики и намеква, че царствеността не е в кръвта, а в сърцето.

Последвайте ни в:

Актуално

Мюзикълът „Малкият принц“ е най-новата премиера в театър „Алма алтер“
Матео Бочели: Коледа е любимият ми празник
Димо от P.I.F. – приказка за един приятел
Paramount Pictures работи по „Таралежът Соник 4“, излиза през 2027 г.
Детската стая на мечтите: 4 теми, които ще вдъхновят вашето дете
Кендрик Ламар счупи рекорд в красация на Billboard

Избрано за вас