"Нашата мисия е единствено "Киното да е възприемано за изкуство".,

Началото
Столичният вестник “Слово” известява в края на месец юли 1934, че: “На състоялото се на 23 т. м. общо годишно събрание на Съюза на филмопроизводителите се взеха няколко важни решения, които имат голямо обществено значение. Така например
Съюзът се преименува в Съюз на филмовите деятели в България.
С това се цели да се привлекат за членове на съюза наши общественици, писатели, журналисти, композитори, театрали, артисти и други.” Тогава за председател е избран създателят на първия български игрален филм “Българан е галант” (1915) Васил Гендов и е изготвено изложение до министъра на просветата за нуждата от запазване на общите морални и материални интереси на българското филмово производство. С привличането на широк кръг интелектуалци и творци начинанието създава образа на днешната структура на Съюза на българските филмови дейци - Управителен съвет и творчески гилдии.
Старото българското кино все още е живо
Юбилейната кино вечер продължи с поглед към анимационното кино с филма "Маргаритка" (1965). Авторът Тодор Динов изобразява в палитра от пъстри цветове усилията на главния герой да откъсне една нежна, но непокорна маргаритка. Това се оказва голямо предизвикателство. Той използва ножица, косачка дори багер, но все не успява да се пребори с това на пръв поглед крехко цветенце.
Филмът е наслада за сетивата, а смехът е гарантиран.
Филмът "Женитба" (1985) на Слав Бакалов и Румен Петров ни прави свидетели на сватбената подготовка на един български ерген. Сатирично са представени поредица от предбрачни ритуали, които са изобразени така, че да разсмеят до сълзи всеки зрител.
Вечерта продължи с празничен коктейл. Основна тема, разбира се, беше родното кино - неговото минало, бъдеще и настояще. Подбраните кино шедьоври, прожектирани през цялата вечер, върнаха зрителите към златните години на филмовото изкуство в България и вдъхнаха надежда за развитието и успеха на българските продукции в наши дни.