Търсене
Close this search box.

Трансформацията на Бил Скарсгард в „Носферату“ отнела повече от 6 часа

Снимка: Focus Features/Courtesy Everett Collection

Трансформацията на Бил Скарсгард в „Носферату“ отнела повече от 6 часа

Снимка: Focus Features/Courtesy Everett Collection
Сподели

Филмът на ужасите „Носферату“ на Робърт Егърс  тръгва по кината днес, на 3-ти януари. Филмовата критика определя всичко в него като шедьовър -от костюмите до градските пейзажи, лодките, каретите. Превъплъщението на Бил Скарсгард в ужасяващия граф Орлок обаче се превърна в най-обсъжданата тема.

Дейвид Уайт, дизайнер на ефектите на протетичния грим  разкрива пред Variety тайните зад външния вид на Скарсгард. Той споделя  вдъхновенията, които са го предизвикали да създаде тази визия, въпреки че  все още не са открити оригинални изображения все още не са достъпни за широката публика.

Снимка: Focus Features/Courtesy Everett Collection

Разработката на визията за граф Орлок отнела около година подготовка и постоянна работа. Процесът започнал с дълги обсъждания с Робърт, режисьора на филма. Създателят на грима имал жизнен отпечатък на актьора Бил, който щял да играе Орлок, и започнал да работи върху първоначални концепции, като изработвал груби скулптурни насоки, които да определят степента на използваните протези и материалите.

Целта била да се подчертаят възрастта, властта, магнетизма, благородството.

Важно било да се покаже и процеса на разпад, който бе основна характеристика на персонажа. След като създал концепцията, той събрал екип и започнал да работи с основния скулптор Колин Джакман. Работата продължила в продължение на три до четири месеца в специализирана работилница. Там те започнали да събират всички елементи на визията и да тестват грима върху Бил. След като одобрили крайния вид,  създали множество протезни копия за снимките.

Визията за Орлок била вдъхновена от картината, която Робърт изпратил на създателя на грима.

Това била тъмна и мистериозна рисунка на персонажа, създадена от самия Робърт няколко години преди началото на продукцията. Тази картинка, макар и в сянка, имала прекрасно изразена форма на главата и бледо-сивкав оттенък на кожата, който създателят на грима използвал като основа за бъдещия образ.

Снимка: Focus Features/Courtesy Everett Collection

Когато започнали да работят върху новата интерпретация на Орлок, целта била да се запази духът на оригиналния образ. Трябвало да се създаде нещо свежо и ново. Макар че имало препратки към класическата версия с Макс Шрек, визията с Бил била по-дълбока и визуално по-сложна, със собствено излъчване.

Процесът на поставяне на грима отнемал различно време в зависимост от степента на протезите. За стандартния грим на главата и ръцете Бил прекарвал около четири и половина часа в гримьорския стол. когато използвал пълни телесни протези, времето се удължавало до шест часа.

Премахването им отнемало около 45 минути.

Един от най-големите влияния за създателя на образа било детството му, когато попаднал на снимка на Макс Шрек като Орлок в книга от раздела за ужаси в библиотеката. Това изображение оставило траен отпечатък в съзнанието му, а също така и страстта му към природата и съществата, които живеят в тъмнина през целия си живот.

 Бил използвал собствените си очи за „деня“, което му позволявало голяма изразителност.
Снимка: Focus Features/Courtesy Everett Collection

 

 За „трансовото състояние“ носел  контактни лещи, които му придавали мъртвия, млечен поглед. Ръцете и ноктите на Орлок, Робърт настоявал за удължаване на пръстите на Бил максимално, но същевременно трябваше да остане достатъчно функционално, за да може актьорът да извършва действия като писане и отваряне на кутии. Те били специално проектирани да изглеждат счупени и грозни, като подчертавали разпада на съществото.

Последвайте ни в:

Актуално

Apple се съгласи да заплати 95 млн. долара по дело за обвинения в събиране на данни чрез Siri
Дженифър Лопес е неудържима в стремежа си да разказва истории за силни и борбени жени
Софийската опера стартира 2025 г. с шедьовъра на Пучини „Турандот”
Новият български филм  „Залог“ открива „София филм фест“
Кои са най-теглените приложения у нас през 2024 г.?
Почина писателят Димитър Коруджиев, сбогуваме се с него на 9 януари

Избрано за вас