„Дарителите“ в българската история оживяват в минисериал

Снимка: БНТ

„Дарителите“ в българската история оживяват в минисериал

Снимка: БНТ
Сподели

Изключителните истории на едни от най-големите български дарители ще бъдат увлекателно разказани от документалната поредица “Дарителите”. В четири последователни епизода тя ще проследи традициите на дарителството в България.

Улисани в своето всекидневие, едва ли си даваме сметка колко много дължим на онези ярки личности, които са

дарявали безкористно време, сили и средства

за обществените нужди. Благодарение на тях са създадени първите училища и университети, построени са болници, полагани са грижи за най-уязвимите. Освен това – са изградени читалища и театри, осигурени са възможности за развитието на българската култура, наука и изкуство.

Дарителството е

светъл лъч в нашето минало, в което се редуват подеми и падения,

чуждо потисничество и борба за независимост. То има много важна роля за опазването на българската идентичност през дългите столетия на османското владичество.

В края на 19. век, когато Евлоги Георгиев прави своето завещание. То – заедно с останалите фондове, управлявани от Министерството на народното просвещение – представляват една тринадесета част от целия бюджет на държавата. Дори сам по себе си този факт е знак за огромния мащаб на дарителството в България по онова време.

Документалният минисериал “Дарителите” ще ни запознае с личности от историята на България от 19-и и началото на 20-и век.

Сред тях са

Васил Априлов, Хаджи Ненчо Палавеев – “благодетелят на Копривщица”,

и Димитър Ценов. Сред редиците им са още “българският Рокфелер” Пенчо Семов, Димитър Кудоглу, Александър Георгиев и Йорданка Филаретова.

Те имат необикновени съдби, изпълнени с драматични обрати,

смели авантюри, трагични загуби,

триумфални успехи. Мнозина от тях са започнали от нулата и добре са познавали бедността, но с упоритост и работа са постигали много. Някои са понесли жестоки житейски удари, други са живели като аскети, независимо от огромните си богатства. Всички те, несломени от трудностите и болките по своя път, проявяват истинска чувствителност и съпричастност към болките и нуждите на другите, към големите обществени каузи – образование, социална грижа, здравеопазване, култура. Героите в минисериала “Дарителите” ни показват, че

филантропията е истинският двигател на едно общество –

спойката, която го прави силно и проспериращо.

В предговора на “Златна книга на дарителите за народна просвета”, издадена преди повече от 100 години, четем: „У българина има заложби на щедрост и пожертвувателност. Както в миналото, така и днес има мнозина

дарители, които са посветили живота си на обществото,

подарили са на туй общество не само най-хубавите години, сили и способности, но и всичко що са събрали с усилен труд, а не рядко и при големи лични лишения…”

И в днешно време

всеки от нас може да бъде дарител, без да е нужно да бъде богат –

това е акт на добрина и вътрешна необходимост, висша осъзнатост, че всички сме взаимосвързани.

“За нас е важно добрите примери да не спират да бъдат показвани и когато гледаме с какъв замах са действали нашите предци, ни се иска отново да запалим тази искра и да видим все повече дарители за различни каузи. Това е продължение на семейното наследство, което ни вдъхновява и мисия, на която сме се посветили.”, споделят от фондация “Лъчезар Цоцорков”, продуцент на популярно-документалната поредица.

“Дарителите” ще се излъчи на 27, 28, 29 и 30 май от 22:30 часа по БНТ1.

Актуално

Избрано за вас