Тийнейджърка частично загуби паметта си, след като се включила в опасно TikTok предизвикателство. Според д-р Анна Еремеева от Второ детско отделение на болницата в Бургас, момичето не си спомняло случилото се през последните три седмици. Благодарение на своевременното лечение паметта ѝ е възстановена, а тя вече е изписана от болницата, съобщи NOVA.
Ученичката била на гости при своя приятелка, когато двете решили да се включат в TikTok предизвикателство – коя ще издържи по-дълго без да диша. При умишленото задържане на дъха момичето загубило съзнание, паднало и силно ударило главата си. Родителите, които се намирали в съседната стая, незабавно повикали линейка.
„Детето беше в незадоволително състояние, със симптоми на ретроградна амнезия. Беше загубило паметта си в рамките на около три седмици назад, не помнеше и случилото се. Момичето беше неориентирано, със силно главоболие“, допълни педиатърът.
По информация на лекарите вследствие на изпълнение на TikTok предизвикателството момичето е задържало дъха си за около 3 минути, което е довело да загуба на съзнание.
„Мозъкът е изключително кръвоснабден и изискващ кислород орган, така че е чувствителен на загуба на въздух. Затова детето бързо е изпаднало в хипоксия“, каза д-р Еремеева.
В последните няколко месеца във Второ детско отделение са лекували и няколко деца, предозирали с лекарства след участие в TikTok предизвикателства. Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт, предупреждават лекарите.
„Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност“, съветват педиатрите.
Редовните разговори относно рисковете, които може да доведе подобно поведение, и насърчаването на критичното мислене у подрастващите са най-доброто, което родителите могат да предприемат, съветват експерти. В най-ранна детска възраст – до 3-5 години – дигиталните устройства следва да се избягват изцяло, апелират още те.