Една от четирите римски вили в света, които са запазени до днес, е открита в България, в област Хасково, и привлича туристи от цял свят. Това посочва журито на десетото издание на годишните награди за балканска туристическа индустрия.
Събитието ще се проведе на 5 декември в голям столичен хотел. Общини, хотелиери, турагенции и мениджъри в туризма от балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание на Balkan Awards of Tourism Industry 2024, съобщи Novini.bg.
„Армира“ е открита преди повече от половин век при строежа на язовир, а разкопките на жилището и неговите околности започват през 1964 г. и продължават до 1980 г. В този период се разкриват множество интересни археологически находки, които разкриват различни аспекти от живота през тази епоха.
Вилата е изградена по подобие на римските дворци с перистилна сграда и голям басейн. Интересното е, че на първия етаж има над 20 помещения, а басейнът е под открито небе, като водата се затопляла от слънчевите лъчи. Тези архитектурни елементи разкриват напредъка в строителството и живота през този период.
Античната вила е датирана от I-III век сл. Хр. и е призната за
най-богатия частен дворец от римско време на българските земи.
Тя е била собственост на богат аристократ, който я построил в центъра на своето земевладение. Цялата вила е била декорирана с плочи и пана от искрящ бял мрамор, част от които може да се разгледат и днес. Стените на коридорите и помещенията са били украсени с цветни стенописи.
Специален интерес представлява и по-късната мозайка от триклиниума с изображение на Горгона Медуза. Това е символ, който се повтаря многократно в декорацията на вилата. Уникален и единствен от времето на римската епоха у нас е портретът от мозайка в господарската спалня. Той изобразявa собственика с двете му деца, който е реставриран като част от чудесата на вила „Армира“.