17 Jan 2025

Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното

  • 36
Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното
© Dir Sharvi
Шрифт:
Принтирай

Скарлет Йохансон пред и зад камерата, шест жени режисьори в конкурсната програма, завръщането на Джафар Панахи и новите таланти на Уес Андерсън – кинофестивалът в Кан повдигна завесата на 78-ото си издание, поставяйки във фокус темата за сексуалното насилие в седмото изкуство, предадоха AFP и Impressio.

Освен предварително обявените Том Круз, който се завръща с „Мисията: Невъзможна – Възмездие“, и Робърт де Ниро, носител на почетна „Златна палма“,  май отново обещава парад от международни звезди на червения килим в Кан.

Робърт де Ниро ще получи почетна „Златна палма“ в Кан

Сред очакваните гости са Боно с премиерата на „Bono: Stories of Surrender“ на Андрю Доминик, Хоакин Финикс, Джоди Фостър и Харис Дикинсън. Уес Андерсън се завръща в конкурса с филм с участието на Бенисио дел Торо, Том Ханкс, Риз Ахмед, Шарлот Генсбур и Скарлет Йохансон.

Скарлет Йохансон разсейва слуховете, че Черната вдовица може да се върне във вселената на Marvel

Йохансон ще представи в Кан режисьорския си дебют „Елеонора Велика“. Изборът ѝ в секцията „Особен поглед“, посветена на новите гласове в киното, символизира промяната в индустрията, която постепенно отваря повече пространство за жените режисьори и показва, че се учи от уроците на движението #MeToo.

Призован от анкетната комисия на френското Народно събрание да реагира на случаите на сексуално и сексистко насилие в културата, фестивалът заяви, че „сериозно и решително е взел предвид препоръките ѝ“.

„Много се радвам, че промяната продължава да се утвърждава със сила и смелост. Жените най-накрая биват чути. Фестивалът е особено внимателен към тях, а те вече не се питат дали имат място тук“, каза президентът на фестивала Ирис Кноблох.

Общо шест филма на жени режисьори са избрани за участие в конкурса, което е близо до рекорда от седем продукции, поставен през 2023 г.

Това постижение все още може да бъде надминат, тъй като организаторите, които изгледаха повече от 2000 филма и финализираха селекцията си тази сутрин, планират да я допълнят до Великден. Сред разглежданите филми са предложения на Терънс Малик и Джим Джармуш.

Деветнадесет филма се борят за наследството на миналогодишния носител на „Златна палма“ – трагикомедията „Анора“ на Шон Бейкър.

„Анора“ - провокативен и дързък поглед към света на излъганите надежди

Братя Дарден (белгийските режисьори Люк и Жан-Пиер Дарден) ще се състезават за рекордна трета „Златна палма“, а френската режисьорка Жулия Дюкурно, която спечели отличието през 2021 г. с филма „Titane“, ще се бори за втора награда.

Филмите ще бъдат оценявани от жури, председателствано от Жулиет Бинош – една от най-известните международни звезди на Франция и ангажирана обществена личност. 

Официалната селекция на 78-ия кинофестивал в Кан включва филми на украинския режисьор Сергей Лозница, на руския режисьор в изгнание Кирил Серебренников и на иранския режисьор Джафар Панахи, който е прекарал известно време в затвора в родината си.

„В тази селекция имаме режисьори, които поемат отговорност за това, което казват за света. Филмите им очертават един труден свят, изпълнен с напрежение и насилие – свят, в който трябва да намериш своето място, но и свят, такъв, какъвто го познаваме и искаме да продължим да виждаме“, каза фестивалният директор Тиери Фремо.

Кинофестивалът в Кан ще бъде открит на 13 май с филма „Partir un jour“ на френската режисьорка Амели Бонен и ще продължи до 24 май.

Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното
Предишна Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното
Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното
Следваща Фестивалът в Кан тази година е под мотото на #MeToo и жените в киното